hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çiftçiye tarımsal destek açıklandı

  Çiftçilere bu yıl ödenecek tarımsal destekler netleşti. O destekler, başta mazot ve gübre desteği olarak verilecek. Desteklenecek ürünler arasında arpadan buğdaya, yağlık ayçiçeğine kadar pek çok farklı ürün var. 100 baş ve üzeri anaç koyun keçi varlığına sahip işletmelere veya çobanlara da 30 bin lira olarak ödenecek. Hangi ürüne ne kadar destek verilecek? Detaylar haberimizde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çiftçi Kayıt Sistemi'ne dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 103 lirası mazot, 46 lirası gübre olmak üzere 149 lira destek sağlanacak.

  Kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. Ayrıca fındık, kuru soğan, yaş çay, zeytin, şeker pancarı, kuru fasulye, mercimek, nohut, patates, yağlık ayçiçeğinin de olduğu pek çok ürüne farklı oranlarda mazot ve gübre desteği verilecek. Nadas için de dekar başına 40 liralık mazot desteği sağlanacak.

  Ayrıca tarım ve orman bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş toprak analiz laboratuvarlarına asgari 50 dekar ve üzeri arazilerde, her 50 dekar araziye kadar bir analiz için 50 lira destek ödemesi yapılacak.

  Çiftçiye tarımsal destek açıklandı

  Ve organik tarım. Kategorilerine göre dekar başına 30 ila 180 lira destek verilecek. Örneğin Arıcılık Kayıt Sistemi ve Organik Tarım Bilgi Sistemi'ne kayıtlı, organik statüde bulunan kovanlar için arı yetiştiriciliği yapan çiftçilere kovan başına 30 lira destek verilecek.

  Hayvancılık alanında, programlı aşıları tamamlanmış, bu sene 4 ay ve üzeri yaştaki buzağılar için hayvan başına 750 lira, ilk buzağılama yaşı en fazla 960 gün veya son iki buzağılama arası en fazla 600 gün olan ineklerin buzağıları için de ek 300 lira destek sağlanacak.

  100 baş ve üzeri anaç koyun keçi varlığına sahip işletmelere veya çobanlara da 30 bin lira olarak ödenecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow