Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika EYT açıklaması! EYT çıkacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika EYT açıklaması! EYT çıkacak mı?

Son dakika EYT haberleri emeklilikte yaşa takılanlar meselesindeki son durumu göstermeyi sürdürüyor. Kısa süre önce yaş şartına takılanların beklentisinin aksi yönünde gelen açıklamalar gelmiş ve EYT’liler taleplerini yinelemişti. Bu kez son dakika EYT açıklaması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. İşte EYT’de son durum ve yasa ile ilgili detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

EYT haberleri ile ilgili son dakika gelişmelerini yakından takip eden emeklilikte yaşa takılanlar bütçe ve programdan gelen haber sonrası çeşitli platformlarda isteklerini dile getirmeye devam etmişti. EYT meselesi ile ilgili en net açıklama ise bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı. İşte o açıklamada yer alan detaylar ve EYT’de son durum…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN EYT AÇIKLAMASI

İstanbul’da toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan"Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik.  İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'Seçim kaybetsek de yokum'

SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor." açıklamasında bulundu.

EYT NEDİR?

EYT sorunu, 8 Eylül 1999’da kabul edilen 4447 sayılı Kanun ile gündeme geldi. Kanundan önce erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin günlük prim gün sayısı emekli olmak için yetiyordu. Yapılan düzenlemeyle emeklilik yaşı kadınlarda 58’e, erkeklerde 60’a yükseltilirken, emeklilik için gerekli prim gün sayısı ise 7 bin güne yükseltildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2008’de yapılan bir diğer yasa değişikliğiyle emeklilik için gereken yaş sınırı bir kez daha yükseltildi. 2048’de kadın ve erkek çalışanlar için emeklilik yaşını 65’te eşitlemesi öngörülen sistem uyarınca, halen çalışmakta olanların emeklilik yaşı da prim günlerinin dolmasına rağmen yükselmiş oldu.