hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ekonomide "Take Off" dönemi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Ekonomide, kur saldırısının ardından başlayan dengelenme süreci olumlu olarak sonuç vermeye başladı. Piyasalarda saldırı öncesi rakamlara dönüldü. Ekonomideki son veriler masadayken, gözler yarın Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanacak, 2020-2022 dönemi göstergelerin ortaya konacağı yeni ekonomi planına çevrildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın uyguladığı yeni ekonomi programı sonrasında ekonomideki toparlanmaya ilişkin verileri netleşti. Onlardan biri enflasyon verileri, geçen yılın ekim ayında yüzde 25'i aşan enflasyon, bu yılın Ağustos ayında yüzde 15'e inerken, bu ay tek hanenin görülmesine kesin gözüyle bakılıyor. Merkez Bankası’nın son iki para politikası kurulunda 7 buçuk puanlık faiz indirimi de olumlu olarak piyasalara yansıdı.

  BDDK’nın kredilerle ilgili yaptığı son düzenlemeler sonrası kredi faizleri de düştü. 28 Haziran'da yüzde 27.27 olan ticari kredilerin yıllık ortalama maliyeti 20 Eylül itibarıyla yüzde 16.7'ye idi. Konut kredileri yüzde 22'lik faiz oranlarından yüzde 13'lere geriledi

  Ekonomideki toparlanmanın en belirgin işaretlerinden biri borsada gözlendi. Borsada endeks 22 Mayıs'tan bu yana yüzde 25.6 yükseldi.
  Borsa İstanbul, son bir hafta ile 3 ayda dünyanın en fazla yükselen piyasası oldu.

  Ekonomideki bu veriler masadayken gözler yeni ekonomi programına çevrildi. Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yep açıklaması ile 2020-2022 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergeler netleşecek. YEP'in açıklanmasının ardından 2020 yılı bütçesi süreci başlayacak. Bütçenin ekim ayı ortasına kadar TBMM’ye sunulması bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow