Mayıs ayı enflasyonu bugün açıklanacak

Mayıs ayı enflasyonu bugün açıklanacak

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Gözler bir kez daha enflasyon rakamlarına çevrildi. Bugün mayıs ayına ilişkin veriler açıklanacak. Peki, beklentiler neler? Detaylar haberimizde...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mayıs ayı enflasyon verileri, 5 Haziran 2023 Pazartesi günü saat 10.00'da açıklanacak. Peki mevcutta enflasyon rakamları ne? Mayıs ayı için beklentiler ne?

Ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,07, yıllık enflasyonun ise yüzde 39,62'ye ineceği tahmin ediliyor.

Bir önceki ay açıklanan nisan ayı yıllık enflasyon oranları ise TÜFE'de %43,68 olarak gelmişti. Aylık bazda artış ise %2,39 oldu.

Yurt içi üretici fiyat endeksi ise nisanda yüzde 0,81 artarken, yıllık bazda yüzde 52,11 oldu. Aylık en yüksek artış kuzu etinde geldi, onu dana eti takip etti. Ardından da kara yolu ile şehirler arası yolcu taşımacılığı geldi. Şimdi 5 Haziran'da açıklanacak verilerin ne olacağı bekleniyor.

Temmuz ayı yaklaşırken o aranlar bir taraftan da memur, emekli ile ara zam konuşulurken asgari ücretlinin de yakın takibinde. Henüz zam oranları için baz alınacak veriler netleşecek olmasa bile TÜİK'in mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla 5 aylık enflasyon oranı belli olacak.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber