hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Memur maaşlarında yapılacak zam ne olur?

  Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Peki 3 aylık enflasyon rakamlarına göre memur maaşlarında olası zam oranı ne olur? SGK Uzmanı Özgür Kaya yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eylül ayı enflasyon verileri açıklandı, 2023 yılının ikinci altı ayı için ilk üç aylık enflasyon yüzde 24,07 seviyesine ulaştı. Memurlar gözlerini olası zam farkına çevirdi.

  Peki memurlara yüzde kaç zam farkı yansıtılacak?

  SGK Uzmanı Özgür Kaya bu soruya, “2023 yılının 2’nci 6 aylık dönemine ilişkin enflasyon rakamı da memurlara fark olarak yansıtılacak. Geriye yaklaşık olarak yüzde 10.93 enflasyon farkımız kaldı, bu da ekim, kasım ve aralık aylarını işaret ediyor. Memurlarımız 2024 yılının 1’inci 6 aylık döneminde yüzde 15’lik bir toplu sözleşmeden zam alacaklar yani bu yüzde 15 ceplerinde hazır. 2’nci 6 aylık dönemde alacakları enflasyon rakamı da yüzde 35 seviyesinde olacak” şeklinde yanıt verdi.

  Memur maaşlarında yapılacak zam ne olur

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Enflasyon farkıyla beraber memurun 2024 maaşı ne olur?

  “Yüzde 35 artı yüzde 15'i memurumuza fark olarak verdiğimizde yaklaşık olarak yüzde 50 seviyesine ulaşmış olacak. Yani 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren en düşük memur maaşımız 33 bin seviyesine ulaşmış olacak.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow