hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Şimşek'ten ihracatçıya destek mesajı

  KAYNAKCNN TÜRK

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten "ihracata desteğe devam" mesajı geldi. Bakan Şimşek, "İhracat için tüm olanaklarımızı seferber ediyoruz." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk Eximbank tarafından yürütülecek Dünya Bankası garantili "Türkiye Yeşil İhracat Projesi", Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylandı.

  Konuyla ilgili açıklamalar yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, proje ile Türk Eximbank’ın çeşitli kreditörlerden 1 milyar euro kredi sağlayacağını belirtti. Şimşek, "sağlanan kredinin yeşil dönüşümü ve yeşil ihracatı desteklemek amacıyla 600 milyon eurosuna Dünya Bankası garanti, Hazine ve Maliye Bakanlığı da karşı garanti sağlayacak" dedi.

  Şimşekten ihracatçıya destek mesajı

  Şimşek, projenin önemine işaret ederek, ihracatçılara uzun vadeli finansman sağlanacağına vurgu yaptı. "İç talebi kontrol altına alırken, kaynaklarımızı daha üretken ve verimli alanlara yönlendiriyor, ihracat için tüm olanaklarımızı seferber ediyoruz. Dış finansman yoluyla sağladığımız kaynağın önemli bölümünü ihracatçımız için kullanmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

  Şimşek; maliye, para ve seçici kredi politikalarıyla tüketim artışını kontrol altına alırken, yatırım ve ihracata da güçlü destek verdiklerini belirterek, "böylece büyüme kompozisyonu ve cari dengede iyileşme sağlıyoruz." diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow