Son dakika! Faiz indirimi sürecek mi? Gözler Merkez Bankası faiz kararında!

Video: Son dakika! Faiz indirimi sürecek mi? Gözler Merkez Bankası faiz kararında!

Para piyasalarının gözü kulağı bugün saat 14.00'te yapılacak faiz kararı açıklamasına kilitlendi. 25 Temmuz 2019'dan bu yana toplamda 1275 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştiren Merkez Bankası faiz indirimine devam edecek mi? Piyasada hangi senaryolar konuşuluyor? CNN TÜRK muhabiri Gülşen Coşkun canlı yayında MB faiz kararı ile ilgili dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu:

Merkez Bankası'ndan bir faiz indirimi daha gelir mi? Bu sorunun yanıtını saat 14.00'te öğreneceğiz. Biz bu soruyu yılın ilk enflasyon raporu toplantısında Merkez Bankası Başkanı'na da sormuştuk. Kendisi duruşumuzu, gelen verilere ve enflasyon görünümündeki gerçekleşmelere göre belirliyoruz demişti. Peki beklentiler ve tahminler ne?


MB FAİZİ İNDİRİR Mİ, SABİT Mİ TUTAR?


Beklentiler ve tahminler ikiye ayrılmış olduğunu görüyoruz. Bir tarafta faiz sabit tutulur diyenler var, diğer tarafta bir faiz indirimi gelir ama sınırlı bir faiz indirimi olur değerlendirmesi var. Sınırlı indirimin de 25 ve 75 baz puan arasında olabileceği yönünde tahminler ve beklentiler var piyasada.


Merkez Bankası peş peşe faiz indirimlerine temmuz ayında başlamıştı. Temmuz ayında ilk indirim, politika faizi 24'ten 19.75'e indi. Daha sonra 12 Eylül 2019'da 16.50'ye indi. Bir diğer faiz indirimi ise 24 Ekim 2019'da geldi ve faiz 14.00'e indirildi. 12 Aralık ve 16 Ocak tarihlerinde de indirim geldi ve 11.25'e kadar düştü.


2019 yılının temmuz ayından bu yana 1275 baz puanlık toplam bir indirime gidildiği görülüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS