hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türk-İş şubat ayı açlık ve yoksulluk araştırmasını açıkladı

  KAYNAK DHA

  Türk-İş, aylık açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını yayımladı. Buna göre şubatta 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 16 bin 257 lira, yoksulluk sınırı ise 52 bin 954 lira olarak hesaplandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "AÇLIK SINIRI 16 BİN 257 TL"

  Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Şubat 2024 dönemine ilişkin Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. Buna göre; 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı, 16 bin 257 lira olarak hesaplandı.

  Türk-İş şubat ayı açlık ve yoksulluk araştırmasını açıkladı

  "YOKSULLUK SINIRI 52 BİN 954 TL"

  Gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı, 52 bin 954 liraya yükseldi. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti, aylık 21 bin 189 lira oldu. Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış, bir önceki aya göre yüzde 8,03 oranında gerçekleşti. Son 12 ay itibarıyla değişim oranı yüzde 72,49 oldu. 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı yüzde 77,20 olarak hesaplandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk-İş şubat ayı açlık ve yoksulluk araştırmasını açıkladı

  ET VE SÜT ÜRÜNLERİNDE FİYAT ARTTI

  Geçen ay çiğ süt fiyatında meydana gelen artışın yansıması, bu ay raflarda kendini gösterdi. Süt, yoğurt ve peynir fiyatlarında gerçekleşen artış ortalama olarak sütte 4,50 TL, peynirde 31,50 TL ve yoğurtta ise 6,50 TL olarak hesaplandı. Et fiyatlarında bu ay en yüksek artış, yüzde 31 oranında kuzu kuşbaşı fiyatında tespit edildi. Dana kıyma ve kuşbaşı fiyatlarındaki artış oranı ise yüzde 15 olarak hesaplandı. Balık ürünlerinde mezgit fiyatında kısmi bir düşüş, hamsi fiyatında da artış gözlemlendi. Yumurta fiyatı, bu ay sabit kaldı. Tavuk kilogram fiyatı ortalama olarak 83 TL'den marketlerde yerini aldı. Kuru baklagiller grubunda nohut, fasulye ve mercimek fiyatlarında da diğer ürünlerde olduğu gibi artış tespit edildi. Geçen ay kilogram fiyatı ortalama 86 TL olan yeşil mercimek, bu ay 98 TL'den marketlerdeki raflarda yer aldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow