Bütçe açığının yüzde 10'u devlet garantilerine

Video: Bütçe açığının yüzde 10'u devlet garantilerine

Köprülerde araç geçiş garantisi için bütçeden 3 milyar 600 milyon lira ayrıldı. Şehir hastaneleri için de 2 milyar 600 milyon lira harcanacak. Yani bütçe açığnın yüzde 10'u garantilere gidecek. Bir soru daha var: 'Fatura burada kalacak mı?' Bu garantiler döviz kuruna göre güncelleniyor. Ayrıca şu anda 3 tane olan şehir hastanelerinin sayısı 20'ye çıkacak. Yani gelecek yıllarda fatura daha da artabilir.

2018 bütçesini açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, eşhir hastaneleri ve köprü otoyol projeleri için 6.2 milyar lira ayrıldığını açıkladı. Bu kaynağın 3.6 milyarı köprü ve otoyollara araç garantileri için harcanacak. 2.6 milyar lira ise şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri için ayrıldı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli ve şehir hastanelerine verilen garantilerin faturası resmi olarak bütçede yerini aldı. Garantilere ayrılan 6.2 milyara lira 2018'de 65.9 milyar lira olarak öngörülen bütçe açığının yaklaşık yüzde 10'una denk geliyor.

Osmangazi Köprüsünden günlük geçen araç sayısı 21 bin. Verilen 40 binlik araç garantisinin altında.

Yavuz Sultan Selim Köprüsünde 135 binlik geçiş garantisine karşılık 110 binlik geçiş var.

Avrasya Tünelinde garanti 68 bin araç günlük geçiş ise 50 binlere yaklaşıyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ilerleyen zamanda geçişlerin artacağını ve kamu yükümlülülüğü nedeniyle yapılan ödemelerin azalacağını söyledi. Uğur Gürses, Hürriyet gazetesindeki köşesinde bu yükümlülüklerin dolara ve amerikadaki enflasyona endeksli belirlendiğini hatırlatarak, kur arttıkça taahhüt fiyatının da artacağını vurguladı.

Şehir hastanelerine gelince; 3 şehir hastanesi işler halde. Buna zaman içinde ilave 20 den fazla hastane eklenecek. Yani kira ve hizmet bedeli olarak konulacak bedel artacak, fatura büyüyecek. Döviz kuruna göre de bu fatura güncellenecek. Ayrıca bütçede savunma sanayine 18.7 milyar liralık kaynağın yanında 50.8 milyar da sosyal yardımlara harcanacak.

Arge, ihracat, tarım, reel sektör desteklerinin yanında bütçeden en büyük ayı 134 milyar lira ile eğitim, 126 milyar lira ile sağlık alacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS