Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CNN Türk'te ekonomi mesajları: EYT, asgari ücret, enflasyon...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CNN Türk'te ekonomi mesajları: EYT, asgari ücret, enflasyon...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk'te yaptığı açıklamalarda ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, enflasyonla mücadelede izlenecek yollara, asgari ücret artışına ve EYT ile ilgili formüllere ilişkin açıklamalar yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk ekranlarında yaptığı açıklamalarda ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, enflasyonla mücadeleden EYT'lilere ilişkin formüllere kadar birçok konuya açıklık getirdi.

ENFLASYONLA MÜCADELE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonla mücadeleye ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Ocak'tan itibaren bunun emarelerini çok rahat göreceğiz. Ben enflasyondan önce faize bakıyorum. Biz faiz oranını yüzde 12'ye indirdik. Buradan yatırımcılara sesleniyorum. Bundan sonra yukarı çıkmak yok, daha aşağı inecek ve enflasyonu da baskılayarak aşağı indirecek. Bir yatırımcı yapacağı yatırımda düşük faiz arar. Düşük faizle yatırımını yap, ülkenin büyümesine katkı sağla. Yatırım, istihdam, ihracat, üretim, cari harcama noktasındaki büyümeyi arzu ettiğimiz istikamete getirmek istiyoruz. Yılbaşından itibaren neticelerini almaya başlayacağız." ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ASGARİ ÜCRETTE ARTIŞ NE OLACAK?

Erdoğan, asgari ücretteki artışa ilişkin yapmış olduğu açıklamada, "Şu ana kadar yapmış olduğumuz tespit rakamlarından sonra, Aralık'ta tekrar değerlendirme yapıp yeni bir adımı yıl sonu itibarıyla atacağız. Yeni yıla çok daha farklı ve güçlü şekilde gireceğiz. İşçilerimizin hayat pahalılığı karşısında zor durumda kalmasını engellemek bizim için en önemli şey." dedi.

EYT'DE HANGİ FORMÜLLER UYGULANACAK?

"EYT'de hangi formüller uygulanacak?" sorusuna açıklık getiren Erdoğan, "Bakanlıkta son aşamaya gelindi, değerlendirmeleri yapıp son adımları atacağız." ifadelerini kullandı.