hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Danıştay'dan sözleşmeli memur kararı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Danıştay'dan sözleşmeli memurken kadrolu olan devlet memurları için önemli bir karar geldi. Buna göre kadrolu devlet memurluğuna atanan kişinin aylık derece ve kademe ilerleme tespitinde, sözleşmeli olarak çalıştığı süre de yer alacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Danıştay, sözleşmeli personelken devlet memurluğuna atanan kişilerin kademe almalarıyla ilgili önemli bir karara imza attı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, kadrolu devlet memurluğuna atanan kişinin sözleşmeli olarak çalıştığı sürenin de kademe ilerlemesinde hesaplanacağına hükmetti.

  Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre; sözleşmeli personelken kadrolu devlet memuru olarak atanan bazı kişiler, sözleşmeli statüde çalıştıkları sürelerin dahil edildiğinde son 8 yıl içinde disiplin cezası almadıklarını belirterek kademe ilerlemesi uygulanmasını istedi. İdarece bu talepleri reddedilen kişiler dava yoluna gitti. Konya ve Ankara Bölge İdare Mahkemelerince aynı konuda farklı kararlar çıkınca, aykırılığın giderilmesi için dosya Danıştay'a gönderildi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na gelen dosyaya göre, Konya Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi, kişinin sözleşmeli personel statüsündeki hizmet süresinin son 8 yıllık süre içinde hesaplanması gerektiğine hükmetti. Ayrıca davacının mahrum kaldığı parasal haklarının da idareye başvuru tarihinde itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte ödenmesi kararlaştırıldı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi ise benzer durumdaki bir dosyada ret kararı verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Konuya ilişkin nihai kararı veren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, benzer durumdaki davalarda Konya mahkemesinin kararının uygulanmasına hükmetti. Daire, 657 Sayılı Kanun'da sözleşmeli statüde çalışmaktayken memur kadrolarına atananların sözleşmeli personel olarak geçirdikleri hizmet sürelerinin öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirileceğinin hüküm altına alındığını belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow