hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Danıştay'dan yetim maaşı kararı

  Danıştay 3. Dairesi emsal niteliğinde bir karara imza atarak, yetim maaşı hesabına vergi borçları nedeniyle haciz konulamayacağına hükmetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Yetim maaşına vergi borcu nedeniyle haciz konulamaz." Emsal niteliğindeki bu karar, Danıştay 3. Dairesi'ne ait.

  Babasının ölümünden sonra yetim maaşı alan bir genç, vergi borcunu ödeyemeyince hakkında icra takibi başlatıldı. Haczin hukuksuz olduğunu öne süren genç, idare mahkemesine itiraz etti. Mahkeme, davacının muhtelif vergi borçları nedeniyle yetim maaşı hesabına uygulanan haczin kaldırılması ve haczedilen tutarın iadesini yasaya uygun buldu.

  Vergi dairesi karara itiraz edince devreye giren bölge idare mahkemesi de kararı yerinde buldu. Vergi Dairesi Başkanlığı bu kararı da temyiz edince devreye Danıştay 3. Dairesi girdi. 2022'de emsal nitelikte bir karara imza atan Danıştay, yetim maaşının vergi borcundan ötürü kesilemeyeceğine hükmetti.

  Kararda, "Kanun çerçevesinde değinilen aylık ve gelirlerin haczedilebilmesi borçlunun muvafakatine bağlandığı halde davacının bu yönde bir muvafakatinin bulunmadığı anlaşıldığından, uygulanan hacizde hukuka uygunluk görülmediği gerekçesiyle dava konusu haciz kaldırılmış, yapılan kesintinin iadesine karar verilmiştir." denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow