E-ticaret platformlarına düzenleme

E-ticaret platformlarına düzenleme

AK Parti e-ticarete yeni kriterler getiren kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu. Ticaret Bakanı Mehmet Muş da kanun teklifinin gerekçelerini Meclis Sanayi Komisyonu'nda anlattı. Muş, "Düzenleme adil rekabetçi ortamın oluşmasını hedeflemekte" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

E-ticarete yeni kriterler getirilecek. Dijital platformların rekabeti önleyici uygulamaları engellenecek. E-ticaret pazar yerlerinde taklit ürün satışı ve hukuka aykırı içerikler önlenecek. AK Parti e- ticaret kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sundu. Ticaret Bakanı Mehmet Muş da kanun teklifinin gerekçelerini Meclis Sanayi Komisyonu'nda anlattı.

Teklifle, e ticaret alanındaki platformlara yeni yükümlülükler getiriliyor, tedarikçi firmaları ve tüketicileri korumaya yönelik kısıtlamalar getiriliyor. Buna göre "para yakma" adı altında firmaların aşırı reklam vermelerinin önüne geçilecek. Kargo hizmetleri sınırlandırılacak.

Pazarda söz sahibi olan büyük platformların, mal güçleri daha az olan platformları zorunlu indirimlerle mağdur etmelerine izin verilmeyecek. E-ticaret pazar yerlerinde taklit ürün satışı ve hukuka aykırı içerikler engellenecek. Satıcılar sadece bir e-ticaret pazar yerinde faaliyet göstermek zorunda bırakılamayacak. E-ticaret pazar yerleri satıcıları belirli bir kişiden mal veya hizmet alımına zorlayamayacak.
 
 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı