hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İş yerinde POS cihazı zorunlu olacak

  Alışveriş yaparken nakit kullananların sayısı günden güne azalmaya devam ediyor. Ancak kredi ve banka kartı kullanan müşteriler, bazı işletmelerde mağduriyet yaşıyor. Çünkü sayıları az da olsa kredi ya da banka kartı kabul etmeyen işletmeler var. Hazine ve Maliye Bakanlığı da işte bu mağduriyetin önlemek için harekete geçti. Bu kapsamda iş yerlerinde POS cihazı kullanma zorunluluğu getiriliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alışverişte banka ve kredi kartları nakit kullanımını geçti. Ancak hala sınırlı sayıda da olsa bazı işletmelerde müşterilerin kartla ödeme talebine olumsuz cevap veriliyor. İşte bu mağduriyetin önüne geçmek, mükellef işlemlerinin ve finansal hareketlerinin izlenmesi ve kayıt dışılıkla mücadele için Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. Bu kapsamda iş yerinde POS cihazı yani kredi kartı okuyucu bulundurma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor.

  Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan vergi usul kanunu genel tebliği taslağı, geliştirilmesi ve katkıda bulunulması için kamuoyunun görüşüne açıldı. Taslağa göre iş yerlerinde POS cihazı bulundurma yükümlülüğünün başlangıç tarihi 1 Nisan 2023 olarak belirlendi. Yani düzenleme kapsamında söz konusu mükelleflerin 1 Nisan'dan itibaren iş yerlerinde POS cihazı bulundurmaları gerekecek.

  Peki, POS cihazı bulundurma zorunluluğunun ardından işe başlayanlar ve başlangıç tarihinden daha sonraki bir dönemde bu kapsama dahil olan tüccarlar ne yapacak? Onlar da bilanço esasına göre defter tutmaya başladıkları zamandan itibaren 1 ay içinde bu yükümlülüğü yerine getirmek zorunda olacak. Buna karşın mevcut düzenlemeler gereğince yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardan EFT-POS özellikli cihazları kullanmak zorunda olanlar, ayrıca bir pos cihazı almayacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow