hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MB'den seçim öncesi son faiz kararı

  KAYNAKCNN TÜRK

  Merkez Bankası perşembe günü Para Politikası Kurulu'nu toplayacak. Kurul toplantısının ardından seçim öncesi son faiz kararı alınacak. Merkez Bankası geçtiğimiz ayki toplantısında politika faizini yüzde 45'te sabit tutmuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçtiğimiz ay 8 toplantılık artış serisini faizi sabit tutarak noktalayan Merkez Bankası, bir kez daha Para Politikası Kurulu toplantısına hazırlanıyor. Toplantıda seçim öncesi son faiz kararı alınmış olacak.

  PERŞEMBE GÜNÜ PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANACAK

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu, 21 Mart Perşembe günü başkan Fatih Karahan başkanlığında toplanacak. Toplantıda mart ayına ilişkin faiz kararı belirlenecek. Alınan kararın aynı gün saat 14:00’te açıklanması bekleniyor.

  MBden seçim öncesi son faiz kararı

  MB'NİN FAİZ KARARI NE OLACAK?

  Şubat ayında gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizi yüzde 45 seviyesinde sabit tutulmuştu. Böylece önceki 8 toplantıda art arda gelen faiz artırım süreci sona ermişti. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin, kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğine dikkat çekilmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu arada Merkez Bankası, enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı uyarısında da bulunmuştu. Şimdi gözler Merkez Bankası'nın şubatta yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısına çevrildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow