Petrol neden düşüyor? Türkiye bu düşüşten ne kazanıyor?

Video: Petrol neden düşüyor? Türkiye bu düşüşten ne kazanıyor?

Petrol fiyatları sert şekilde düştü. Bu yıl yaşanan tüm yükseliş, geri alındı. Sadece ekim ayının başına göre, kayıp varil başına otuz dolara yaklaştı. Peki, düşüş neden kaynaklanıyor? Petrol piyasasında ne konuşuluyor? Gelişmeler Türkiye'ye nasıl yansır? İşte detaylar...

Varil başına değer kaybı 30 dolara yakın

Petrol fiyatları hızla düşüyor. Çok değil, bundan 1 buçuk ay kadar önce bir varil petrolün fiyatı 86 doları aşmıştı. Uzmanlar kısa sürede 100 doların görülebileceğini söylüyordu. Ancak tablo tersine döndü, Brent petrol bir yıl sonra yeniden 60 doların altına indi. Varil başına kayıp 30 dolara yaklaştı.

Türkiye petrolde düşüşten ne kazanıyor?

Bu durum Türkiye için oldukça olumlu. Petrol fiyatında her 10 dolar düşüşün cari açığı kabaca 4 milyar dolar azalttığı hesaplanıyor. Yani düşen fiyatlar şu haliyle Türkiye için 10 milyar dolardan fazla tasarruf anlamına geliyor. Petrolde düştükçe enflasyon da düşüyor. Şu ana kadar yapılan dört indirimle benzinin fiyatı 75 kuruş kadar geriledi. Akaryakıt fiyatlarında düşüşün devam etmesi bekleniyor. İlk sonuçlar kasım ayı enflasyon verisinde izlenecek.

Petrolde düşüşü neler tetikledi?

Peki, petrol neden düşüyor? Bunun birkaç nedeni var. İlki Amerika'nın İran'a 4 Kasım ambargosu ilanı. Amerikan Başkanı Donald Trump tarafından yapılan açıklama, petrol fiyatını 80 doların üzerine taşımıştı. Daha sonra muafiyet sinyali geldi, fiyat düşmeye başladı. İkinci aşamada ise Trump'ın petrol fiyatı açıklamaları izlendi. Trump, petrolün düşük olmasını isterken Suudi Arabistan'a yardımı için teşekkür etti. Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle diplomatik açıdan zor bir duruma giren Riyad yönetiminin, Beyaz Saray'ın baskısı altında kalacağı spekülasyonu, aşağı yönlü hareketleri destekledi. Suudiler, Aralık'ta en az 500 bin varil üretim kesintisi taahhüt ederken, düşen talep bunun etkisini de azalttı.

Çin ve Almanya gibi önemli petrol alıcılarında ekonomik yavaşlama sinyalleri izleniyor. Üstelik Amerika, tarihindeki en yüksek petrol üretimini gerçekleştiriyor. İran'ın piyasadan çekileceği beklentisiyle gelen arz kesintisi fiyatlaması, yerini çoktan arz fazlası fiyatlamasına bıraktı. Düşük talep görünümü de buna eşlik etti.

Kritik tarih 6 Aralık, Viyana zirvesi

Şimdi ise gözler 6 Aralık'ta. OPEC öncülüğündeki petrol üreticileri Viyana'da toplanarak yeni yıl planlarına karar verecek. Zirveden çıkacak sonuçların petrolün yönü üzerinde önemli etki yapması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS