Son dakika... TCMB Başkanı Ağbal'dan önemli açıklamalar

Son dakika... TCMB Başkanı Ağbal'dan önemli açıklamalar

"Merkez Bankası olarak kalıcı fiyat istikrarını sağlamak en önemli ve vazgeçilmez görevimiz." Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ekonomistlerle düzenlenen toplantıda bu mesajı verdi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

"Merkez Bankası olarak kalıcı fiyat istikrarını sağlamak en önemli ve vazgeçilmez görevimiz. Attığımız ve atacağımız adımlarla bu amaca hizmet edecek para politikası çerçevemizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz." Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ekonomistlerle bir araya geldiği toplantıda verdi mesajını. Ağbal, "Sıkı para politikası ve finansal koşullarda sıkılaşma, talep kanalı üzerinden daha ılımlı bir ekonomik aktivite düzeyine yönelim sağlayacaktır. Öngörülebilirlik ve sıkı duruş, enflasyonun düşüş eğilimine girmesine, ülke risk priminin düşmesine, TL tasarrufların özendirilmesine, ters para ikamesinin başlamasına, rezervlerin artış eğilimine ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesine katkı yapacaktır" dedi.

Ağbal, "Tüm kararlar fiyat istikrarı önceliği ile alınacaktır" vurgusu da yaptı. "Fiyat istikrarı, finansal ve makroekonomik istikrarın temelidir. 2023 yılına kadar para politikasını sıkı bir duruşla, başka bir deyişle, güçlü dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası seti ile yüzde 5 hedefini elde edene kadar koruyacağız" şeklinde konuştu.

Ağbal ayrıca sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerin artırılacağını da belirtti. Ve "Şartlar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız" diye mesaj verdi.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow