hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye enerji merkezi olur mu?

  Bütün Avrupa ve ABD'nin olumsuz etkilendiği Rusya-Ukrayna savaşı sürecinde Türkiye'nin iki ülke arasındaki denge politikası, İstanbul'u hem iki ülkenin heyetlerini bir araya getiren ortak nokta hem de tahıl koridorunun merkezi haline getirdi. Şimdi ise enerji merkezi olması gündemde. Peki Türk-Rus ticari ilişkileri bu durumdan nasıl etkilendi? CNN TÜRK ekibinden Ceylan Sever, Moskova'da Rus-Türk İş İnsanları Birliği'ni ziyaret etti. Kameraman Sercan Sever ise görüntüledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna-Rusya savaşı, Türk-Rus ilişkilerinin yeniden şekillenmesine yol açtı. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'ya uyguladığı yaptırımlarla savaşın adeta bir tarafı haline gelirken, Türkiye'nin iki ülke arasındaki denge politikası ve arabulucu tavrı, Türk-Rus ticaret ilişkilerinin gelişmesine neden oldu.

  İki ülkenin heyetleri İstanbul'da bir masanın etrafında toplandı. Ukrayna'daki tahıl yüklü gemiler, Boğaz'dan dünyaya açıldı. Şimdi ise Rusya'daki enerjinin Avrupa'ya Türkiye üzerinden dağılması söz konusu. Yani Türkiye enerji merkezi olabilir.

  Avrupalı şirketlerden boşalan alanlara da Türk firmalarının girmesi gündemde. Tahminlere göre 1000’e yakın Rus şirketi, hem Rusya'daki ihtiyacını karşılamak için hem de üçüncü ülkelere ihracat yapmak için Türkiye'de yerleşik düzen aldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow