Zincir market ürün adı-fiyatını bakanlığa iletecek

Zincir market ürün adı-fiyatını bakanlığa iletecek

Fahiş fiyat artışları yakından takipte. Ticaret Bakanlığı yeni bir adım attı. 200 şubeyi aşan zincir mağazalara "veri paylaşımı" zorunluluğu getirildi. Peki nasıl yapılacak, vatandaşa faydası ne olacak? CNN TÜRK Editörü Gülşen Coşkun aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MARKETLER FİYATLARINI BAKANLIKLA PAYLAŞACAK

Fahiş fiyat artışları yakın markajda. Ticaret Bakanlığı yeni bir adım attı. Tam da zincir mağazalara yönelik tartışmaların sürdüğü bir dönemde yeni bir sistem devreye giriyor.

200'Ü AŞKIN ŞUBESİ OLAN ZİNCİR MARKETLERİ KAPSIYOR

Uygulama, şube sayısı 200'den fazla olan zincir mağazaları kapsıyor. Bakanlık dijital bir sistem oluşturacak. Zincir marketler de sattıkları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri bakanlığın o sistemine aktaracak. Perakende ticarette uygulanacak ilke ve kurallar hakkında yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.

ZİNCİR MARKET ÜRÜN ADI-FİYATINI BAKANLIĞA İLETECEK

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ürünlerin adı ve fiyatı gibi bilgiler verilecek. Hangi ürünlerin bilgilerinin aktarılması gerektiğine de bakanlık karar verecek. Böylece örneğin bir peynirin fiyatı markette 10 gün önce neydi şimdi ne oldu öğrenilebilecek. Bu saha denetimi dışında anlık takip edilebilecek. Sistem üzerinden fiyat artışları yakından incenebilecek. Artışın fahiş bir fiyat artışı mı maliyet kaynaklı mı olduğu böylece daha hızlı takip edilebilecek.

TÜKETİCİNİN FİYAT KARŞILAŞTIRMASI SAĞLANACAK

Bu veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla ile da paylaşılabilecek. Böylece tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanacağı belirtiliyor. Amaç ise ''Perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılması'' vurgusu yapılıyor.

ÇELİK: DURDUK YERE GÜNDEME GELMEDİ, ŞİKAYET VAR

Zincir marketler konusu AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in de gündemindeydi. "Durduk yere bu konular gündeme gelmedi. Vatandaştan yoğun şikayet var. Ticaret Bakanlığı tabii ki takip edecek" dedi.

Bir zincir market CEO'sunun konuyla ilgili FETÖ'yü işaret eden Bahçeli'ye yönelik ifadeleri de Çelik'in gündemindeydi. Çelik, "Ticaret erbabı olgunlukla bu eleştirilere cevap vermeli, çete lideri gibi konuşması kabul edilemez'' dedi.

SON DAKİKA: Asgari ücret zam pazarlığı başlıyor! Taraflar toplandı...

SON DAKİKA: Asgari ücret zam pazarlığı başlıyor! Taraflar toplandı...