hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yerel seçim sonrası iç piyasada durum ne olacak? Gözler enflasyon verilerinde

  KAYNAKCNN TÜRK

  Yerel seçimler sonrası yurt içi piyasaların en önemli gündem maddesi enflasyon olacak. Mart ayı enflasyon rakamları çarşamba günü açıklanacak. Peki, beklentiler ne yönde? Detaylar haberimizde...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yılın 3'üncü enflasyon verileri çarşamba günü açıklanacak. TÜİK tarafından açıklanacak olan mart ayı TÜFE verileriyle birlikte, nisan ayı kira artış oranları ve 3 aylık enflasyon farkı da belli olacak.

  MART AYI ENFLASYON ORANI NASIL ÇIKACAK?

  Yerel seçimler sonrası yurt içi piyasaların en önemli gündem maddesi enflasyon. Beklentiler aylık enflasyonun yüzde 3,5 yükseleceği yönünde. Yıllık enflasyonun ise yüzde 69'u aşması öngörülüyor.

  Merkez Bankası, aylık enflasyonun ana eğilimindeki gidişatı dikkate alıyor. Enflasyonun mart ayında gıda ve hizmetlerde yaşanan fiyat artışlarının etkisiyle yükselmesi bekleniyor. Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları anketinde mart ayı enflasyon beklentisi yüzde 3,43 olarak açıklandı. Yıl sonu TÜFE beklentisi ise yüzde 44,19'a yükseldi.

  Enflasyon, ocak ayında asgari ücret zammı ve yıl başı fiyat ayarlamaları etkisiyle yüzde 6,7 yükselmişti. Şubat ayında ise fiyat artışlarının birikimli etkisiyle yüzde 4,53 ile beklentileri aşmıştı. Böylece yılın ilk 2 ayında enflasyondaki artış yüzde 11,23 seviyesine çıktı.. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedefi ise yüzde 36 olarak belirlenmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yerel seçim sonrası iç piyasada durum ne olacak Gözler enflasyon verilerinde

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow