Fahiş aidatlara itiraz mümkün mü?

Fahiş aidatlara itiraz mümkün mü?

Bazı sitelerde yönetimlerin yatırım ya da demirbaş giderleri olarak talep ettiği ek bütçeler kat maliklerine fahiş aidat zammı olarak yansıyabiliyor. Peki bu aidatlarla ilgili site yönetimine dava açabilir mi? Yanıtı CNN TÜRK ekibinden Buse Deviren ve Caner Emre Kınacı'nın haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hukukçu Şengül Karslı ise konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

“Kat maliklerine karşı yöneticiler bir vekil gibi sorumludur. Dolayısıyla alınan aidat miktarı ile yapılan işlemler harcamalar arasında bir tutarsızlık söz konusu olduğunda yöneticilerin görevi kötüye kullanma gibi bir sorumluluğu ve şahsi sorumluluğu da söz konusudur. Dolayısıyla cezai sorumluluğu da gündeme gelebilecektir böyle hallerde.

Yöneticilerin ihtiyaç halinde ek bütçe toplayabileceğini söyleyen Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneği Genel Başkanı Suat Sandalcı, "Ocak ayında belirlenen fiyatlarla yıl içeresinde gelen zamlar, ön göremediğimiz zamlar kendini dengelemeyeceğinden yöneticinin ek bütçe toplaması gerekmektedir. Toplamazsa bütçesi açık verecektir. Sitenin genel giderlerini yapamayacaktır. Yönetici ihtiyaç doğrultusunda ek bütçe toplayabilir." ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hukukçu Karslı sözlerine şöyle devam etti:

Sitelerin su, elektrik, merkezi ısıtma, doğalgaz, bekçi, kalorifer gibi ortak gider adı altında aidat bedeli olarak belirlenir. Bu aidat bedellerinin olağanüstü fahiş rakam olarak düşünen sakinler kat malikleri toplantısında bu miktara itiraz edebilirler. Kat maliklerinin onayı olmadan aidat miktarını belirleyemediklerinden bu toplantılara katılmak çok önemlidir.

Bu toplantılarda belirlenen rakamın fahiş olduğu olağanüstü düşünen malikler karara imza atmaz veya itiraza kayıtlı şart düşerek imza atmaları durumunda bu kararın iptali için sulh hukuk mahkemesine dava açma imkanına sahiptirler. Tabii ki eğer ki yöneticilerinin demirbaş gibi malzemelerde bir yatırım yaptığını fahiş tutarda faturalar ödediğini siteye alım yaptığını düşünüyorlarsa bununla alakalı yöneticiye dava açabilirler.”

Konut fiyatları düşüyor mu? İşte uzman yorumu

Konut fiyatları düşüyor mu? İşte uzman yorumu