hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Haziran ayı kira artış oranı ne oldu?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Mayıs ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından gözler haziran ayında kira sözleşmesini yenileyecek olan ev sahibi ve kiracılara çevrildi. Peki kira artış oranı ne oldu? Ayrıntıları CNN TÜRK Muhabiri Hasret Kaya, Emlakçı Ahmet Atmaca ile konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla birlikte kira sözleşmesini yenileyecek olanlar gözlerini enflasyon oranına çevirdi. 

  Detayları Emlakçı Ahmet Atmaca şu ifadelerle aktardı;

  "Öncelikle baktığınız zaman kontratlarımızda, kira kontratlarımızda yasal olarak TÜFE yazıyor. TÜFE, tüketici fiyat endeksi bir yıllık, on iki aylık ortalaması yüzde 25 kuralı çıkana kadar, yüzde 63.72 oranına göre artış yapılmaktaydı. Yüzde 25 kuralını geçen yılın haziran ayından itibaren 1 Temmuz 2023 kadar gerçekleştirdik."

  BU ORAN TEMMUZ 1’DE TEKRAR YENİ BİR KURALLA DEVAM EDECEK Mİ? 

  "Yetkililerden bu bekleniyor. Bu cevapların bunların bir şeyi bekleniyor. Baktığınız zaman yüzde 25 oranı uygulandı. Bu şekilde devam edeceği biz piyasada bunun devam edeceğini düşünüyoruz."

  HAZİRAN AYI İÇERİSİNDE SÖZLEŞME YENİLEYECEKLER İÇİN ZAM BEKLENTİSİ VAR MI?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Tabii kural olarak kontratınızda bulunan maddelerde tüketici fiyat endeksi TÜFE yazar. Ama bunun karşılığında siz yüzde 25 kira zammı yapıyorsunuz ve haziran ayı sonuna kadar da bu rakamı yapabileceksiniz. Ama 1 Temmuz’dan itibaren yetkililerin bu konuda bir cevap vermeleri ve bilgilendirme yapmalarını beklemelerini öneririz."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow