"İstanbul'da boş duran evlerden yüksek vergi alınsın"

"İstanbul'da boş duran evlerden yüksek vergi alınsın"

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İstanbul'da boş bekleyen hayalet evler hem kiraların artmasına neden oluyor, hem de arz talep dengesini bozuyor. 500 bine yakın konutun boş olduğu belirtiliyor. Sektör temsilcileri boş kalan evlerden yüksek vergi alınmasını öneriyor. Detaylar CNN TÜRK Muhabiri Çağdaş Evren Şenlik ve Kameraman Bilal Söyleyenoğlu'nun haberinde.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Bazıları konuta yatırım yapıp kiraya vermiyor, bazıları ise piyasanın yükselmesini bekliyor. Yaşanan bu durum, kiralık ev arzını sıkıntıya sokmaya devam ediyor. CNN TÜRK'e konuşan Emlakçı Bedri Yılmaz, "Şu an boş konutları kiraya vermiş olsalar, İstanbul'da barınma sorunu tamamen çözülmüş olacaktır. Ya vergiyi yüksek tutması lazım ya da teşvik etmesi gerekiyor" dedi.

İstanbul'da fahiş kiranın nedenlerinden biri de 500 bin konutun boş tutulması. Yatırım için alınan, gurbetçilerin ve yabancıların oturmadığı ya da miras sorunu yaşanan evler kira artışlarını tetikliyor. Bedri Yılmaz, "Talep çoğalınca herkes işi fırsata çevirmeye çalışıyor" diye konuştu.

Sektör temsilcileri boş kalan evlerden yüksek vergi alınmasını öneriyor ya da bu konutların biran önce sisteme dahil edilmesi gerekiyor.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow