hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kira sözleşmelerinde bunlara dikkat

  Kira sözleşmesine imza atarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Peki, o hususlar neler? CNN TÜRK muhabiri Emel Telli, detayları Avukat Elvan Kılıç ve Avukat Tarkan Erdal'a sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kimi zaman tatsız atışmalara, kimi zaman ise davalara neden oluyor. Hatta haksız tahliyelerle karşı karşıya kalınıyor. Mülk sahibi ile kiracı arasında imzalanan sözleşme kötü sonuçlara davetiye çıkarabiliyor.

  Fahiş kira fiyatları gündemdeki yerini koruyor. Uzmanlar ise imza atılan kira sözleşmelerinin önemine dikkat çekiyor. Onlardan birincisi tahliye taahhüdü. Bazı ev sahipleri kiracıyı istediği tarihte çıkarabilmek için boş bırakılan alanı sonradan doldurabiliyor.

  Bir diğer önemli nokta da DASK poliçesi. Kiracı DASK poliçesi veya herhangi bir sözleşme olmadığı için abonelikleri üzerine alamıyor. Böyle bir durumda hak da talep edemiyor.

  Kiracıların bir takım sorumlulukları da var. Mesela kombi değiştirilecekse bundan mülk sahibi sorumlu. Bakımı yapılacaksa kendisi sorumlu. Bir de sözleşmeye, "Taşınmazın mülkünden kaynaklı yatırım bütçesinin tüm kalemlerinin mal sahibince ödenmesi" hususu eklenmeli.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow