Kiracılar bina risk raporu istiyor

Kiracılar bina risk raporu istiyor

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Deprem sonrası konutların sağlamlığı daha fazla sorgulanıyor. Artık kiracılar eve çıkarken ya da ev alacaklar satış sürecinde binanın risk tespit raporunu soruyor. Uzmanlar da bina risk raporunun zorunlu olmasını öneriyor. CNN TÜRK Muhabiri Gaye Sude Kayışlı, detayları Kentsel Dönüşüm Uzmanı Nihat Şen ve Emlak Uzmanı Ahmet Atmaca’ya sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Bizler herhangi bir elektronik eşya alırken garanti belgelerini sorarız. Aracımızı alırken de sigortaya yaptırırız veya ekspere götürürüz. Ama maalesef insanların hayatlarını devam ettirdiği evler ile ilgili böyle bir mecburiyet yok.” Bu sözler Kentsel Dönüşüm Uzmanı Nihat Şen’e ait.

Kiracılar bina risk raporu istiyor

İstanbul, büyük Marmara depremi ile karşı karşıya. Bu yüzden artık İstanbul'da yaşayanlar taşınmaya karar verdi. Ev aramaya başladı. Bu durumun yansımalarıyla alakalı görüş belirten Emlak Uzmanı Ahmet Atmaca, “İnsanlar genelde bir daireye geldiklerinde parkesine, bina boyasına ya da binanın güzel görünüp görünmediğine bakarlardı ama şu an bu durum tamamen değişmiş durumda” ifadelerini kullanırken, “Gelen müşterilerimiz, ‘Bina deprem yönetmeliğine uygun mu, bu binanın deprem testi oldu mu?’ gibi soruları soruyorlar. Bunun karşılığında biz de daire sahiplerinden ve müteahhit firmalarından raporları istiyoruz. Alıcı ve satıcı eskiye göre daha bilinçlendi” diye de ekledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kiracılar bina risk raporu istiyor

Nihat Şen, emlak konusunun artık ulusal bir mesele haline geldiğini ve resmi şekilde sorgulanması gerektiğini şu sözlerle belirtiyor: “Bu ulusal bir mesele. Bence gayrimenkullerin satılırken veya kiralarken de binada herhangi bir risk olup olmadığı can veya mal riski taşıyıp taşımadığının da resmi bir belge olarak da sorgulanması mecbur hale gelmelidir diye düşünüyorum. Siz bir daire almak istediğinizde önce o bina ile ilgili iskanı var mı, ruhsatı var mı sorgulamasından sonra o binanın olası büyük bir depreme karşı depreme dayanıklı olup olmadığını da raporunu istemelisiniz, bunun da bu saatten sonra mecbur hale gelmesi lazım.”

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber