Kiracılar da ev sahipleri de mağdur

Kiracılar da ev sahipleri de mağdur

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Ev sahibi ile kiracı anlaşmazlıkları uzun süredir gündemde. Ancak son zamanlarda değişen piyasa koşulları nedeniyle ev sahipleri de mağdur olduğunu söylüyor. Peki bu durum nasıl çözüme kavuşur? CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz, Avukat Iyaz Çimen ve Gayrimenkul Uzmanı Alican Aktaş’a sordu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Artan kiralar sonrası mevcut kiracılar ile ev sahipleri arasında anlaşmazlıklar yaşanıyor. Hem kiracılar hem de ev sahipleri mağdur olduğunu söylüyor.

Kiracılar da ev sahipleri de mağdur

Gayrimenkul Uzmanı Alican Aktaş konuyla ilgili, “Kiracıları düşündüğümüz kadar ev sahiplerini de düşünmek gerekiyor. Ev sahibinin örneğin iki konutu var, birinde kendisi oturuyor birisi de gelir kapısı oluyor kira çok düşük olunca geçinemiyor. Ev sahipleri evlerini artık kiraya vermek istemiyorlar. Ancak 5 yıl sonra rayiç bedel talep edebiliyorlar. Ve 10 yıl sonunda kiracıyı neden göstermeden evden çıkarma hakkına sahip oluyorlar” ifadelerini kullanırken, Avukat Iyaz Çimen de “Artış şartları ile ilgili sorunlar yaşamaya başladı. Mevcut piyasa koşulları tarafların taleplerini karşılamamaya başladı ve sözleşmeyi devam ettirmek taraflardan birine zarar vermeye başladı. Şu aşamada yeterli olamıyor maalesef çünkü piyasa koşulları değiştiği ve bu değişimler çok hızlı oranlarda olduğu için kanunlarımız yeterli gelemiyor. Kanunun yapıldığı dönemde enflasyonun ya da piyasa koşullarının 5 yıl öngörülürken günümüzde bunun uzun olduğunu söyleyebilirim. 5 yıllık şartın kaldırılabileceği ya da uzatılabileceği ya da piyasa ile kira arasında uçurum fark varsa bu kuralın görmezden gelinmesi mülk sahibinin faydasına olacaktır” şeklinde görüş belirtti.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow