hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Konut piyasasında son durum ne?

  Konut kredisinde faiz oranları arttı satışlar düştü. Şimdi gözler ilk kez konut alacaklar için yapılacak kampanyada. Detayları, CNN TÜRK Muhabiri Serdar Er, Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı ile birlikte aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Konut kredilerinde faiz oranı arttı. Kredili konut satışları düşüşe geçti. Bu durum konut piyasasına da yansıdı. Vatandaş mevcut faiz oranlarıyla kredi kullanmaya çekimser. Beklenti ilk kez konut alacaklara yapılacak kampanyada.

  Konut kampanyasının sıfır ve 2. el konutlar için geçerli olması bekleniyor.

  Konut piyasasında son durum ne

  Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı konuyla ilgili, “İpotekli satışlarda ciddi bir durgunluk var, toplam konut satışı içerisinde ipotekli satışların oranı %13'e kadar geriledi. Faiz oranlarındaki artışlar nedeniyle konut kredilerindeki daralma nedeniyle konut fiyatları aslında epey bir geriledi aslında reel anlamda da düşüşler kaydetti. Tabii konut kampanyası, aslında ilk defa ev sahibi olacakları heyecanlandıran bir husus. Özellikle Orta Vadeli Program’da bahsedilen dar ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olabilmelerine yönelik çeşitli adımlar atılacağı ve bu noktadaki piyasa beklentileri aslında tüketicilerin de haber almak istediği önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ama bu düzenleme sadece 1. el konutlar için olması değil. Aynı zamanda piyasada şu an satışta olan 2. el konutlar için de geçerli olması bizlerin arzusu” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow