Engelli bireyler TOKİ'den ev sahibi nasıl olur?

Engelli bireyler TOKİ'den ev sahibi nasıl olur?

Engelliler sıfır araç alırken ÖTV muafiyetinden yararlanıyor. Peki, normal fiyatının 3'te 2'si ödenerek satın alınan engelli araçlarını kimler kullanabilir? CNN TÜRK muhabiri Gökçe Tümer, detayları TÜGEM Başkan Vekili Mustafa Hakan Özelmacıklı ile konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ENGELLİLERE AYRILAN KONTENJAN YÜZDE 7'YE YÜKSELTİLDİ

2022 yılında TOKİ'nin engelliler için ayırdığı kontenjan yüzde 5'ten yüzde 7'ye yükseldi. TOKİ'den ev sahibi olmak içinse bazı şartlar gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve yüzde 40 ve üzeri engelli raporuna sahip olmak başlıcaları.

TOKİ'NİN KRİTERLERİNE UYAN ENGELLİ BAŞVURU YAPABİLİR

TÜGEM Başkan Vekili Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Engelliler için ayrılan bir kontenjan var. Bu kontenjan sınırı yüzde 5 iken, yüzde7'ye çıkartılması ile ilgili bir durum söz konusu. Engelliler için ayrılan bu kontenjan fayda sağlayacak gibi gözüküyor. Şartlar için de belli bir süredir o şehirde oturmak, ikametinin orada bulunması ve bunun 1 yıl olmasını bekliyoruz. Ve o engelli ailenin belli bir gelir bütçesi olması gerekiyor. O yüzden engelli vatandaşlarımızda bütçe daha düşük. 6 bin-5 bin TL gibi seviyeler söz konusu. Büyükşehir ve normal illerde gelirin bunların altında olması yeterli" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Engellilerin TOKİ'den ev sahibi olması için en önemli kriterlerden biride hane içi gelirin 5 bin ila 6 bin TL arasında olması. Fakat bu projeden projeye değişiklik gösterebiliyor. Hakan Özelmacıklı, "Aile üyelerine ait taşınmaz olmaması başvuru şartları arasında istenen kriterler diyebiliriz" diye konuştu.

BAŞVURULAR TOKİ'NİN İNTERNET SAYFASINDAN YAPILABİLİR

Peki, TOKİ'nin başvuru şartlarına uygun olan engelliler nasıl başvuru yapacak? Hakan Özelmacıklı, "Satış ilanları açıklandıktan sonra e-Devlet üzerinden TOKİ'nin sayfasına girerek buradan engelli başvuruları istenen kontenjan çerçevesinde yapılabilir" ifadelerini kullandı.