hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Risksiz bölgelere göç başladı

  6 Şubat depremlerinin ardından İstanbullular, olası Marmara depremi için harekete geçti. Riskli bölgelerde yaşayan ev sahipleri, risksiz bölgelere taşınmaya başladı. Peki İstanbul'un hangi ilçeleri tercih ediliyor? Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Asrın felaketinin ardından deprem endişesi İstanbul'da satılık konut stoklarını etkiledi. Riskli bölgelerden güvenli ilçelere deprem göçü başladı. Deprem göçü ile ilgili açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Büyükçekmece, Beykoz, Kadıköy, Bakırköy, Adalar yüzde yetmişlere varan konut satışlarındaki artış, orada hala hazırda olan ailelerin depreme duyarlı dayanıklı evlere geçme talebiyle ortaya çıktı” dedi.

  Risksiz bölgelere göç başladı

  Ancak diğer yandan güvenli olarak görülen yerlere talep arttıkça gayrimenkul fiyatları yükseldi. Başaran bu durumu da “Kayaşehir, Arnavutköy, üçüncü köprü ve havalimanının olduğu alanlar, Sarıyer’in kuzeyi, Göktürk, Zekeriyaköy gibi özellikle müstakil evlere bu konuda şanslı ve maddi durumu yerindeyse bu bölgelere geçiş söz konusu” ifadelerini kullanırken riskli bölgede evi olan konut sahipleri ise evlerini satmak yerine kiraya çıkmayı tercih ediyor. Maddi gücü olanlar ise risksiz bölgelerden ev satın alıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow