hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bursa'daki enteresan bulutun sırrı ne?

  Bursa'da gökyüzünde beliren ilginç bulutla ilgili sosyal medyada yüzlerce fotoğraf paylaşıldı. Mercek bulut adı verilen bulut türü nasıl ortaya çıktı? Muhabirimiz Buse Deviren, CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Profesör Doktor Orhan Şen ile konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mercek bulutu Bursa'nın Osmangazi, Nilüfer ve Kestel başta olmak üzere çok sayıda ilçeden görüldü. Bulutu görenlerden bazıları şaşırdı, bazıları ise cep telefonuyla fotoğrafını çekti. Bulutu UFO zannedenler de oldu.

  Bursadaki enteresan bulutun sırrı ne

  Peki, bu bulutlar nasıl oluşuyor? Mercek bulutları engebelerden kaynaklanan rüzgar dalgalanmalarının bir sonucu olarak oluşuyor ve engebenin kuytu tarafında aşağı doğru hareketli türbülansın olduğunu gösteriyor.

  Bursadaki enteresan bulutun sırrı ne

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "YAĞMUR GELİYOR DEMEKTİR"

  Prof. Dr. Orhan Şen de ortaya çıkan bulutla ilgili şunları söyledi:

  Gökyüzündeki bulutların şekilleri önemli anlam ifade ediyor. Mercek cinsi bir buluttur. Bu bulutlardan biz hava tahmini de yapıyoruz. Güneşin battığı yerden bulutlar çıktığında o zaman havanın bozacağını biliriz. Bölgede dün sıcaklık 25-26 dereceye çıkmıştı, bu önemliydi. Bursa lodosu en iyi hissettiren illerimizden bir tanesidir. Bulutta bir yuvarlanma var, bir de 25 derecelik sıcaklık yerdeki buharlaşmayı da artırdı. Buharlaşmadan kaynaklanan bir lokal bulut olduğu anlamına geliyor. Bu tür bulutun oluşması demek yarın bu bölgeye yağmur geliyor demektir. Yarın akşam üstü Bursa'ya yağmur gelecek gibi görünüyor.

  Dağ eteklerinde rüzgarın sirkülasyonu açısından önemli olabilir. Uludağ'da kar yok biliyorsunuz. Orhangazi-Nilüfer civarında dün sıcaklık rekoru kırıldı. Buharlaşmanın artması bu bulutu meydana getirmiştir.

  "BAZEN DEPREMDEN ÖNCE DE BULUTLAR ORTAYA ÇIKIYOR"

  Çeşitli bulutlara göre bir sınıflandırma yaparız. Bazen depremden biraz önce de iyonların çıkardığı bir bulut da ortaya çıkıyor. 1999 depreminde o tür bulutlar meydana gelmişti. Çok güzel bir fotoğraf yakalamış kim çektiyse, buradaki sıcaklığın çok olduğunu gösteriyor bize.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow