hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İstanbul'a kar ne zaman yağacak? Orhan Şen gün verdi

  Sıcaklıklar ocak ayında mevsim normallerinin oldukça yukarısında seyretti. Şubat ayına ise soğuk hava dalgası ile gireceğiz. Peki megakentte hava buz keserken kar ne zaman gelecek? Samet Güner, CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen'e sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte Prof. Dr. Orhan Şen'in açıklamaları:

  İstanbul'da tepelerde kar vardı ama bugün yok. Öğleden sonra tekrar buralara kar yağacak bugün. İstanbul'un yüksek yerlerinde yağış karla karla karışık yağmur, kar şeklinde olabilir. Gece sabaha kadar da yerel olarak bu kar yağışını göreceğiz.

  Şu anda Anadolu'da, Doğu Anadolu'da, İç Anadolu'da kar yağışı var. Bunun dışında da Güneydoğu Anadolu'da, Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında yağmur olacak. Hafta sonu ise biraz daha artıracak kar etkisini. Nerede artıracak? Hem Anadolu'da artıracak hem de İstanbul'da. Megakentte cumartesi ve pazar akşamı gibi sanki biraz daha fazla kar yağacak gibi görünüyor.  

  Bu kış mevsiminde Türkiye'yi etkileyen iki tane sistem vardır. Biri İzlanda alçak basınç sistemi, biri de Silivri alçak basınç sistemidir. Bunlarda oluşan hava kütleri, oradan yola çıkarlar ve bizi de etkilerler. Çıktıkları yollarda kendi sistemlerini değiştirirler. Şimdiki bu karlı sistem, Sibirya yüksek basıncının etkisi altında. Çünkü İzlanda alçak basıncını, Avrupa üzerindeki bir yüksek basınç bloke etti orada. Onun bize pek etkisi gelmeyecek gibi. Ama Sibirya yüksek basıncı biraz sarkıyor bize doğru. Onun etkisine gireceğiz önümüzdeki 5-6 gün. Önümüzdeki hafta ortasına kadar İstanbul'da kar yağışı biraz daha artacak. 

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow