hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mevsimin ilk karı yağdı! Etkisini artıracak mı?

  KAYNAKBuse Güngör / Cnnturk.com Muhabiri

  Meteorolojinin yurt geneline sarı ve turuncu kodlu uyarılarının ardından İstanbul pazar gününe soğuk ve sağanak yağışla uyandı. Hatta İstanbul'a mevsimin ilk karı yağdı. Kar etkisini artıracak mı? Havalar daha ne kadar böyle gidecek? Detayları CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen aktardı. Buse Güngör'ün haberinde...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen detayları şu ifadelerle aktardı;

  İstanbul’un yüksek kesimlerinde karla karışık veya kar yağışı olma ihtimali var. Çatalca civarları, Trakya kesimi, Anadolu yakasında Yakacık gibi Maltepe’nin yüksek yerlerinde olma ihtimali vardı.

  O alan genişmiş, Ataşehir civarındaki tepelere kar yağışı gelmiş. Sıcaklığın çok ani düşmesinden kaynaklanan, aşırı soğumadan kaynaklanan bir yağış değişikliği yani yağmurdan sonra karla karışık yağmura dönüyor. Bu saatten sonra kar yağışı yok. Tepelerde karla karışık yağmur belki biraz daha olabilir.

  İstanbul’da önemli bir problem, rüzgar problemi. Kuzey batıdan, yani Karayel’den esen rüzgar çok hızlı esiyor ve bu yaklaşık 100 kilometreyi bile geçmek üzere neredeyse. Dolayısıyla bu kuzey ilçelerimizde yani Karadeniz’e yakın ilçelerde Sarıyer, Şile, Beykoz gibi ilçelerde hasara neden olabilir. Onun için ona çıkart dikkat etmemiz lazım.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yağışlar bugün öğlene kadar yani sabah saatlerine biraz şiddetli ama öğle saatlerinden sonra İstanbul’da yağışın şiddeti azalacak.

  Yağış, akşam üstü saatlerinde İstanbul’u terk edecek. Hatta Marmara'yı terk edecek ama bu kuvvetli sıcaklık düşüşünden dolayı Balıkesir, Bursa, Bilecik, Bolu’ya kadar Düzce ve Kocaeli’nin yüksek yerlerinde kar yağışı var.

  Bu şehirlerin alçak yerlerinde, özellikle Kocaeli ve Batı Karadeniz'in kıyı kesimlerinde çok kuvvetli yağış  var. Dolayısıyla dikkat etmemiz gerekecek. Bu yüzün sonunda Batıdan çekilmeye başlayacak. Yarından itibaren hava sıcaklıkları da artmaya başlıyor. Yani böyle bir mevsim yaşıyoruz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow