Aldatma, zina sebebi ile boşanma davasında ispat yükümlülüğü kime ait?

Video: Aldatma, zina sebebi ile boşanma davasında ispat yükümlülüğü kime ait?

Boşanma davaları ile ilgili hukuksal mevzular arasında ilk sıralarda zina ya da aldatma isnadı yer almaktadır. Konuyla ilgili en çok merak edilenler arasında ise zina suçlamasının ispatının kim tarafından yapılacağı bulunuyor. Peki, boşanma davalarında zina sebebini ispat kime aittir? İşte uzman yorumu…

Boşanma davalarında sıkça karşılaşılan zina ya da aldatma suçlamasının ispat yöntemleri ve kimin ispatla yükümlü olduğunu sizler için Avukat Bilal Çelik’e sorduk. İşte, Avukat Bilal Çelik’in konuyla ilgili açıklaması:


Boşanmada özel ve genel sebepler olmak üzere iki tür boşanma türü vardır. Özel sebepler arasında yer alan zina, hak arasında aldatma olarak da adlandırılır. Zinanın ispatı birçok şekilde sağlanabilir. Fotoğraf, video kaydı, otel kaydı veya eşin düzenli olarak evde olmadığında, başkasının eve alınması gibi… Şahitle veya harici olarak birçok delille ispat edilebilmektedir. Zina sebebi ile boşanma davasının ispat külfeti iddia edene aittir. Şahıs aile mahkemesinde zina sebebi ile boşanma davası açması durumunda konunun delillerini ve konuya ilişkin şahitlerin mahkemeye sunulmasıyla iddiasını ispat etmekle mükelleftir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS