hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aldatma, zina sebebi ile boşanma davasında ispat yükümlülüğü kime ait?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Boşanma davaları ile ilgili hukuksal mevzular arasında ilk sıralarda zina ya da aldatma isnadı yer almaktadır. Konuyla ilgili en çok merak edilenler arasında ise zina suçlamasının ispatının kim tarafından yapılacağı bulunuyor. Peki, boşanma davalarında zina sebebini ispat kime aittir? İşte uzman yorumu…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Boşanma davalarında sıkça karşılaşılan zina ya da aldatma suçlamasının ispat yöntemleri ve kimin ispatla yükümlü olduğunu sizler için Avukat Bilal Çelik’e sorduk. İşte, Avukat Bilal Çelik’in konuyla ilgili açıklaması:

  Boşanmada özel ve genel sebepler olmak üzere iki tür boşanma türü vardır. Özel sebepler arasında yer alan zina, hak arasında aldatma olarak da adlandırılır. Zinanın ispatı birçok şekilde sağlanabilir. Fotoğraf, video kaydı, otel kaydı veya eşin düzenli olarak evde olmadığında, başkasının eve alınması gibi… Şahitle veya harici olarak birçok delille ispat edilebilmektedir. Zina sebebi ile boşanma davasının ispat külfeti iddia edene aittir. Şahıs aile mahkemesinde zina sebebi ile boşanma davası açması durumunda konunun delillerini ve konuya ilişkin şahitlerin mahkemeye sunulmasıyla iddiasını ispat etmekle mükelleftir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA