Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır? Boşanma protokolü nasıl hazırlanır?

Video: Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır? Boşanma protokolü nasıl hazırlanır?

Mevcut hukuk sistemimizde, eşleriyle anlaşmalı olarak yollarını ayırmak ve boşanmak isteyenler genellikle anlaşmalı boşanma yolunu tercih ediyorlar. Peki, anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır? Anlaşmalı boşanma için gerekli olan “Boşanma protokolü nasıl hazırlanır? Anlaşmalı boşanma davasının açılması ve boşanma protokolünün hazırlanması ile ilgili detayları Avukat Ayet Mete Meteoğlu CNN TÜRK’e anlatı…

Anlaşmalı boşanma davasının nasıl açılacağı ve boşanma protokolünün hazırlanması ile ilgili CNN TÜRK’e konuşan Avukat Ayet Mete Meteoğlu süreci şu sözlerle aktaradır:

"Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için tarafların evliliklerinin üzerinden bir yıl geçmiş olması gerekir. Aksi halde anlaşmalı boşanma davası açamazlar. Yine anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için tarafların boşanma ve boşanmanın hukuki sonuçları üzerinde fikir birliğine varmış olmaları ve bunu bir protokole dökmüş olmaları gerekir. Protokol derken; tarafların müşterek çocukları varsa, müşterek çocukların velayeti; tarafların birbirinden nafaka talebi varsa nafaka talepleri ve miktarları; yine tazminat ve mal paylaşımı talepleri varsa, tüm bu taleplerin yer aldığı bir protokol hazırlanır, eşler tarafından imzalanıp bulundukları yerdeki aile mahkemesine dilekçeyle birlikte verilerek dava açılabilir. Yine anlaşmalı boşanmanın olması için hakimin bu anlaşmayı kabul etmesi gerekir. Aksi halde anlaşmalı boşanma olmayacaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS