hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Boşanma davası nasıl açılır? Boşanma davası açmanın maliyeti nedir?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Boşanma davası açmanın maliyeti dönem dönem bu sürece giren ancak oluşabilecek mali tablo nedeniyle süreçten çekinen kişiler tarafından araştırılıyor. Avukat Ayet Metehanoğlu Mete CNN Türk’e özel olarak yaptığı açıklamalarda süreçle ilgili detayları aktardı. Peki, boşanma davası nasıl açılır, nelere dikkat edilmesi gerekir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Boşanma davası kusursuz veya daha az kusurlu eşin boşanma istemi ve talebi ile diğer eşe açmış olduğu davadır. İşte boşanma davası açmak için bilinmesi gerekenler…

  BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR?

  Boşanma davası açmak için bir dilekçe oluşturmak gerekir. Bu dilekçede boşanma sebepleri, varsa talepler ve deliller yer almalıdır. Boşanma dilekçesini açtık, peki davayı nerede açacağız? Görevli ve yetkili mahkeme neresi?

  Boşanma davası tarafların son 6 ay oturdukları yerin aile mahkemesinde veya taraflardan birinin yerleşim yeri aile mahkemesinde açılabilir. Tarafların bulunduğu yerde aile mahkemesi yok ise aile mahkemesi sıfatıyla asli hukuk mahkemesinde boşanma davası açabileceklerdir.

  BOŞANMA DAVASI AÇMANIN MALİYETİ NEDİR?

  Dava açarken taraflardan harç ve yargılama gideri isteyeceklerdir. Harç maktudur ve her yıl devlet tarafından belirlenir. Gider avansı da boşanma sürecinde yargılamanın giderlerinin karşılanması için kişilerden istenir. Bunları yatırdığımız takdirde boşanma davamız açılmış olur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eğer tarafların yargılama giderlerini ve harcı ödeyecek durumları yoksa mahkemeden adli yardım talebinde bulunabilirler. Adli yardım talebinde bulunabilmek için dilekçede bunu belirtmiş olmaları ve evrak sunmuş olmaları gerekiyor. Yani ekonomik durumlarının olmadığını gösteren evrakı mutlaka sunmuş olmaları gerekiyor.

  Bu evrak muhtarlıktan alınmış bir ‘fakirlik kağıdı’ tarafların çalışmadığını gösteren ekonomik durum araştırmalarına ilişkin bir evrak veya üzerine gayrimenkul olmadığını gösteren evrak şeklinde olabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA