hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Boşanmada mal paylaşımı nasıl yapılır?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Evliliğini noktalama kararı alan çiftler dönem dönem boşanmada mal paylaşımı konusunda anlaşmazlık yaşayabiliyor. Peki, boşanmada mal paylaşımı nasıl yapılır? Avukat Bilal Çelik boşanma sonrası mal paylaşımı konusunda CNN TÜRK’e özel açıklamalarda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Boşanmada mal paylaşımı için akıllarda soru işareti oluşturan birkaç konu yer alıyor. Eşlerin çalışıp çalışmaması ya da var olan malların evlilik öncesinde veya evlilik esnasında alınması mal paylaşımını etkiliyor mu? Bu konulara açıklık getiren Avukat Bilal Çelik mal paylaşıma ilişkin süreci anlattı.

  “SÖZLEŞME YOKSA YARI YARIYA”

  Boşanmada mal paylaşımı Türk Medeni Kanunu’nun 202. maddesinde ve devamında ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Eğer eşler bir sözleşme ile mal rejimini belirlememişlerse evlilik birliği içerisinde almış olduğu malların tamamından edinilmiş mal statüsü kapsamında eşit olarak paylaşım yapılabilmektedir.

  Eşler evlilik birliği içerisinde çalışsın, çalışmasın tüm mal varlıklarından ortak olarak eşit şekilde paylaşmaya hak sahibidirler.

  EVLİLİK SÖZLEŞMESİNDE DURUM DEĞİŞEBİLİR

  Ayrıca eşler kendi aralarında mal paylaşımı için mal rejimi sözleşmesi de yapabilirler. Bu durum evlilik birliği öncesinde ya da esnasında olabilir. Mal rejimi sözleşmesi evlilik birliği içerisinde alınan malların eşlerin kendi arasında kendi tasarrufları ile kararlaştırabildikleri bir sözleşme türüdür.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA