hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gizli kamera kayıtları delil olarak sayılır mı? İşte hukuksal yanıtı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Gizli kamera teknolojisi her geçen gün ilerliyor. Hal böyle olunca gizli kamera ile çekilen görüntüler de gündelik sorunların zaman zaman parçası haline gelebiliyor. Mevcut durum beraberinde hukuksal bazı soruları da getiriyor. Bu soruların başında ise “Gizli kamera kayıtları delil olarak sayılır mı?” sorusu yer alıyor. Peki, Gizli kamera kayıtları delil olarak sayılır mı? İşte, cevabı…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mahkemelerde gizli kamera kayıtları delil olarak sayılır mı? Merak edilen soruyu sizler için Avukat Bilal Çelik’e sorduk. İstisnai durumlara da değinen Çelik, gizli kamera görüntülerinin mahkemelerce delil sayılıp sayılmayacağını hukuki olarak net bir biçimde cevapladı.

  İşte, Bilal Çelik’in yanıtı:

  Gizli kamera kayıtları delil olarak sayılamazlar. Bunlar hukuka aykırı delil sayılır ve mahkemelerce hukuka aykırı deliller değerlendirmeye alınmazlar. Fakat delil niteliğinin ani ve kaybolma ihtimaline istinaden ani olarak alınmış kayıtların mahkemelerce delil olarak sayıldığı da görülmektedir. Örneğin boşanma dosyalarında eşini başka bir kadınla el ele gören kadının ani bir şekilde kamera kaydı almasını, mahkemelerin delil olarak saydığını gördük. Fakat yaşam koşullarına göre içtihatlar durmadan değişmekte… Ama net olarak söyleyebileceğimiz; gizli kamera kayıtları ani bir öncelik taşımadığı müddetçe delil olarak sayılamaz. Bunlar tamamen hukuka aykırı delillerdir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA