hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ortak velayet nedir? Boşanan çift ortak velayet alabilir mi?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Boşanma aşamasında olan çocuklu çiftlerin velayet davası ile ilgili en çok merak ettikleri konu genellikle ortak velayet oluyor. Peki, ortak velayet nedir, kanunlarda yeri var mı, boşanan çiftler ortak velayet alabilirler mi? İşte tüm bu soruların yanıtı ve Avukat Bilal Çelik’in cnnturk.com’a özel açıklamaları…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ortak velayet boşanan çocuklu çiftlerin çocuklarının velayeti konusunda ortak söz sahibi olması durumuna verilen ad olarak biliniyor. Bu sayede hem anne hem baba çocukların velayetine sahip olabilirken genel sorumluluklar da paylaşılmış oluyor.

  Avukat Bilal Çelik’in ortak velayet ile ilgili yaptığı açıklamalar ise şöyle; Ortak velayet Türk Medeni Kanunu’nda yer almamaktadır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 7. Maddesinde yer alan çocuğun yüksek menfaati ve devamı maddelerinde yer alan çocuğun hak ve yükümlülüklerinde anne ve babanın eşit sorumluluğuna istinaden atıfta bulunulduğundan son dönemde içtihatlarda yer almaya başlamıştır.

  Yargıtay son dönemde emsal bir kararla bu konuda ortak bir velayet olabileceğine dair karar vermiştir. Kanunda yer almasa da günümüzde içtihatlarda ortak velayet durumunun söz konusu olduğunu görebilmekteyiz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA