hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Proforma fatura nedir? Proforma fatura nasıl hazırlanır?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Mal alım ve satımlarında sıklıkla kullanılan proforma fatura alıcı ve satıcı arasındaki ilk bilgilendirme olarak kabul edilebilir. Peki, proforma fatura nedir, içerisinde neler yer alır? İşte Avukat Ahmet Fatih Mete’nin proforma fatura ile ilgili CNN TÜRK’e özel açıklamaları…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Proforma fatura en basit hali ile alıcı ve satıcı arasındaki bir teklif formu mahiyetindedir. Bu teklif formunda satışa konu malın cinsini, adetini, nakliye koşullarını ve bedelini belirten faturaya proforma fatura denir.

  Mali ve hukuki açıdan herhangi bir resmiyeti bulunmamakla birlikte bu teklif formunun üzerine mutlak suretle proforma fatura olduğu belirtilmelidir.

  Proforma faturanın alıcıya ulaşmasından sonra alıcının bu teklif formuna mutabık kalmasıyla birlikte bir kabul beyanı karşı tarafa ulaştırır. Kabul beyanıyla birlikte kendisine resmi faturanın gönderilmesi gerekecektir. Satış sözleşmesine konu icab ve kabul gibi aşamaları değerlendirecek olursak proforma fatura bir icab ve alıcının da kabul beyanının satıcıya ulaşmasıyla birlikte satış sözleşmesi kurulacak ve dolayısıyla mali ve hukuki yönden belli bir anlam içeren faturanın kesilmesi gerekecektir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA