hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Velayet değiştirilebilir mi? Mahkemeyle velayet değişikliği mümkün mü?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Boşanma davaları sonrası ortaya çıkan en büyük sorunların başında velayet sorunu gelmektedir. Mevcut velayetin değişip değişmeyeceği ise velayet kararları sonrası en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Peki, Velayet değiştirilebilir mi? Mahkemeyle velayet değişikliği mümkün mü? İşte uzman yorumu…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Boşanan çiftlerin verilen velayet kararları sonrası merak ettiği soruların başında; “Velayet değiştirilebilir mi?” ve “Velayet nasıl değişir?” sorusu yer alıyor. Merak edilen soruların cevabını sizler için Avukat Bilal Çelik’e sorduk.

  İşte, Bilal Çelik’in verdiği cevap:

  Velayet değişikliği mümkündür. Türk Medeni Kanunu’nun 183’üncü maddesine göre, dava yoluyla velayetin değiştirilmesinde üç şart aranmaktadır. Fakat eşler kendi aralarında rızai olarak, velayetin değiştirilmesine muvaffakt edebilirler.  Eşlerden velayet sahibi anne ya da baba, mahkemeye başvurup velayetin değiştirilmesine muvaffakat göstererek velayetin değişikliğini sağlayabilir. Fakat burada önemli olan mahkemenin de çocuğun yüksek yararı doğrultusunda buna onay vermesidir. Harici olarak 183. Maddede sayılan dava yolunda eşlerden birinin ölümü veya evlenmesi veya başka bir şehre yerleşmesi durumunda velayetin değiştirilmesi talep edilebilir. Velayetin değişikliği için aile mahkemesine başvuru yapılması gerekmektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA