hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karnını doyurmak için sanat eserini yedi!

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Duvara bantlanmış muz çalışması yine hedef oldu. Güney Kore’de bir sanat öğrencisi duvara bantlanmış halde sergilenen muzu yedi. Yaptığı hareketiyse karnının acıktığını söyleyerek savundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sanat enstalasyonunda duvara bantlanmış halde sergilenen muz, müzeyi ziyaret eden bir öğrenci tarafından yenildi.

  Sanat öğrencisi Noh Huyn-Soo, Güney Kore'nin başkent Seul'deki Leem Sanat Müzesi'ndeydi. İtalyan heykel sanatçısı Maurizio Cattelan'a ait "Biz" sergisinin parçası olan "Komedyen" adlı sanat eserinin önüne geçti. Karnının acıktığını söyleyen Noh, koli bandıyla duvara yapıştırılan muzu yedi. Muzdan geriye kalan kabuğu aynı yere yapıştırdı.

  Karnını doyurmak için sanat eserini yedi

  Olayın ardından müze yönetimi öğrenciden tazminat talep etmedi, yenilen muzun yerine yenisini yerleştirdi. Noh'un hareketi pek çok kişi tarafından savunuldu. Noh, Cattelan'ın çalışmalarını belirli bir otoriteye karşı bir başkaldırı olarak gördüğünü açıkladı.

  Seul Ulusal Üniversitesi de "Başkaldırıya karşı başka bir başkaldırı olabilir" dedi. Sanat eserine zarar vermenin de sanat eseri olarak görülebileceği dile getirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karnını doyurmak için sanat eserini yedi

  Sanatçı Cattelan da muzun yenilmesinden şikayetçi olmadı. Çünkü bu ilk kez başına gelmiyordu. 2019'da performans sanatçısı David Datuna, ABD'nin Miami kentinde 120 bin dolara satılan muzu yemişti. İtalyan sanatçının eseri, küresel ticarete bir eleştiri olarak değerlendirilmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow