Aşık Mahzuni'siz 18 yıl

Aşık Mahzuni'siz 18 yıl

Aşık Mahzuni Şerif'in aramızdan ayrılmasının ardından tam 18 yıl geçti. İşte 20 binden fazla şiiri, 500'e yakın plağı olan büyük ozan Mahzuni'nin hayatından satırbaşları...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

18 yıl önce göçüp gitti dünyadan. Ama mücadelesini anlattığı türküleri halen dillerde...

Asıl adı Şerif Cırık olan Mahzuni Şerif, 1939 Kasım'ında Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesine bağlı Berçenek köyünde doğdu. Döndü ve Zeynel Cırık çiftinin tek oğluydu.

Anadolu'nun verimli topraklarından beslendi. "Mahzuni" mahlasını da mahcupluğu nedeniyle, tasavvuf dersleri aldığı Cırık Baba verdi. İlk plağını 1964'te çıkardı. Yaşadıklarını, ülkenin durumunu türkülerinde anlattı. Tepkisini yaptığı bestelere işledi. Sömürüye, zulme karşı çıktı.

Ozan, 12 Mart muhtırası sonrasında 8 yıl boyunca sahneye çıkması ve yurt dışına gitmesi yasaklandı. Aşık Mahzuni, sanattan ve türkülerden uzak kalmamak için bu süre zarfında küçük bir dükkanda plak satmaya başladı. Verdiği bir röportajda bu yılları, "Türkü söyleyememek beni çok üzüyordu. Canlı bir balığı tutun ve kumun üzerine atın. O balık o denize nasıl bakıyorsa ben de türkülere öyle bakıyordum" diye anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aşık Mahsuni Şerif bazı yazıları ve türküleri nedeniyle birçok kez hapse mahkum edildi, iki defa idamla yargılandı.

Aşık Mahzuni kendinden önce gelen ozanların da takdirini topladı. Ziyaret etmek için gittiği Aşık Veysel, onu alkışlayarak karşıladı.

Şerif, yaşamı boyunca 453 plak ve 58 kaset çıkardı.

2001 yılı başlarında Almanya'nın Köln şehrinde kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alındı. Bir yıl sonra 17 Mayıs 2002'de 62 yaşındayken yaşama gözlerini yumdu. Vasiyeti üzerine cenazesi Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi'nin yakınında Çilehane adı verilen yere defnedildi. Şimdi artık sesi yeni bestelere hayat vermiyor ama dünü bugünü ve geleceği anlattığı türküleri dilden dile, kuşaktan kuşağa onun anısını yaşatmak için söyleniyor.