Bu dünyadan Kazım Koyuncu geçti | Video

Bu dünyadan Kazım Koyuncu geçti | Video

Şarkılarla geçti aramızdan Şair Ceketli Çocuk.... Hep doğa için mücadele etti. "İşte gidiyorum" diyerek sevenlerine hüznünü gösterdi. Kazım Koyuncu, 25 Haziran 2005'te hayatını kaybetti. Ölümünün 15'inci yılında anılırken yaşamından satırbaşlarını bir kez daha hatırlayalım...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sımsıcak bir ağustos ayıydı. Heyecanla karşılanmış bir milenyumun ikinci yılında Beyoğlu'ndaki müzik marketlerden anadilinin arı, duru sözleriyle bir genç müziğini, kendine özgü ses rengiyle gösterişsiz fakat içten bir şekilde milyonlara duyuruyordu.

Uzun saçları, kot ceketi ve o döneme göre pek siyasi bulunan tişörtü ile fotoğraflarda boy gösteren bu gencin adı Kazım Koyuncu'ydu.

TÜRKÇE, LAZCA ŞARKILAR SÖYLEDİ

7'si Lazca 4'ü Türkçe olmak üzere müzik marketlerde yerini alan 11 şarkılık viya albümü, hem Karadeniz müziğine yeni bir soluk katacak hem de milyonlara hep bir ağızdan Lazca şarkılar söyleyecekti. Şöhretinin zirvesini, şarkılarının süslediği Gülbeyaz dizisiyle yaşadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kazım Koyuncu, bir hayranının deyimiyle, "Şarkıları dinleyeni çocukluğunun ormanlarına götüren genç müzisyen" 7 Kasım 1971'de Artvin Hopa'da geldi dünyaya. İki şeyin temelini çocukken babasının yardımıyla attı; okumanın ve müziğin...

6 çocuklu Koyuncu ailesinin biricik babası Cavit Koyuncu, kitapları, okumayı, bilgiyi öyle severdi ki ailesinin geçimini sağladığı bakkal ve berber dükkanı, gençlerin kitap-gazete okuduğu adres haline gelmişti. Oğlu Kazım da yetiştiği bu kültürün filizlerini gençliğe adım attığı ilk yıllarda verdi. Mandolin kursunun ardından, amcasının Almanya'dan getirdiği "Telinin kokusunu aldım" dediği gitarı bir daha bırakmayacaktı. Puslu memleketinin parlak ezgilerini tüm Türkiye'ye tanıtacaktı.

Lazca rock müzik yapan "Zuğaşi Berepe" Koyuncu'nun hayatı boyunca çizeceği yola işaret ediyor, çevresel olaylara tepki göstermekten geri durmuyordu. Ancak grubun 1998'de dağılmasıyla Kazım, Karadeniz türkülerini kendi gönlünden geldiğince yeniden yorumlandı. Solo ilk albümünün adı Viya'ydı. Anlamı ise dalgaların üzerinde süzülmek, özgürleşmekti.

Her zaman doğanın, barışın yanında oldu ve vazgeçmeye de hiç niyeti yoktu.

İkinci albümü Hayde ile Türkiye'yi kasıp kavurdu.

KAZIM KOYUNCU, KANSERDEN HAYATINI KAYBETTİ

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tam da sesini, derdini, anlatmak istediklerini duyurmaya başladığı o yılda, yemyeşil memleketinin acı zehri, Çernobil'in hain hediyesi onun da yakasına yapışmıştı. Kanser olduğunu öğrendi. Durumu giderek ağırlaşan Koyuncu'nun daha söyleyecek çok sözü vardı ama nefesi tükenmeye başlamıştı. Sahneden, dinleyenlerinden hiç vazgeçmedi. Ama tazecik ömrü, bir başka albüm daha çıkarmaya yetmedi. 25 Haziran 2005'te tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Vefatından sonra stüdyo ve konser kayıtlarından derlenerek çıkarılan "Dünyada Bir Yerdeyim" albümü, o hep varmışcasına yine sevenlerinin yüreğine işledi.