Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası yeni binasında | Video

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası yeni binasında | Video

Temeli 23 yıl önce atılan ve senelerdir inşaatı tamamlanamayan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yeni binası tamamlandı. Türkiye’nin yeni kültür adası, 3-4 Aralık'taki konserlerle sanatseverlere kapılarını açacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

4 aralık 1995’te ihalesi yapıldı. 23 yılda yüzde 60'ı, 20 ayda ise kalan kısmı inşa edildi. Sonunda hazır hale geldi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının yeni binası 3 Aralık'ta açılıyor.

Ankara bir dünya markasına kavuşuyor. Dünyanın en köklü orkestralarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 3 Aralık'ta gerçekleşecek görkemli gala açılışı ve 4 Aralık konser programıyla kültür sanat hayatına damgasını vuracak. Açılış öncesi başkentin yeni kültür merkezini gezen basın mensupları, tesis ve orkestra hakkında bilgi aldı.

Açılışla birlikte 62 bin 500 metrekarelik bir alan, kültür adası olarak Ankaralıların hizmetine girecek. Yeni bina ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, güzel sanatlara bağlı koro ve 21 bin 500 metrekarelik performans bölümü olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Can Deliorman, Türkiye'de ilk kez tam kapsamlı bir senfoni salonu inşa edildiğini söyledi.