hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tabletten piyano çalmayı öğrendi, 6 ayda 3 ödül aldı

  KAYNAK DHA

  Ankara'da 12 yaşındaki ortaokul öğrencisi Barkın Başaran, pandemi sürecinde tabletine indirdiği uygulamayla notaları öğrenip, piyano eğitimine başladı. 6 ayda katıldığı yarışmalarda 3 ödül kazanan Başaran, "Yarışmalardan kazandığım parayı biriktirip duvar tipi piyano almayı ve eğitimime harcamayı düşünüyorum" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ankara'da yaşayan ortaokul 7'nci sınıf öğrencisi Barkın Başaran, 6 aylık profesyonel piyano sürecinde; 'Ulusal Altın Nota' ve 'Tekirdağ Ulusal Piyano' yarışmalarında 1'incilik, '6'ncı Alkonova Online Music Competition' yarışmasında ise 2'ncilik ödülü aldı. Başaran, pandemi döneminde 11 yaşındayken, tabletine indirdiği piyano uygulaması ile serüveninin başladığını belirterek, "Oradan piyano notalarını öğrenmeye başladım. Klasik müziği daha önce de dinliyordum. Bu durumu aileme açıkladığımda, bana org aldılar. Orgda kendimi iyice ilerlettikten sonra piyanoları araştırmaya gittiğimizde tesadüfen şimdiki öğretmenimle karşılaştım. Bana ders vermek istediğini söyledi. Ders almaya başladıktan 3 ay sonra bir yarışma katıldım. Türkiye 1'inciliği ve özel yetenek ödülü kazandım. Daha sonra katıldığım yarışmada da Türkiye 1'inciliği aldım. Uluslararası bir yarışmada dünya 2'nciliği ödülü kazandım" dedi. 

  Tabletten piyano çalmayı öğrendi, 6 ayda 3 ödül aldı

  Hedeflerinden bahseden Başaran, "Kısa vadeli hedefim konservatuvara girmek, uzun vadeli hedefim ise konser piyanisti olarak Türkiye'nin adını tüm dünyaya duyurmak. Bestecilerden Frederic Chopin'i seviyorum. Günümüz piyanistlerinden de Gülsin Onay ve Fazıl Say'ı seviyorum. Yarışmalardan kazandığım paraları biriktirip duvar tipi piyano almayı ve eğitimime harcamayı düşünüyorum. Bu süreçte ailemin desteği çok fazla oldu. Yakın zamanda katılacağım yarışmayı 1'incilik ile bitirmek istiyorum" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tabletten piyano çalmayı öğrendi, 6 ayda 3 ödül aldı

  "PİYANO İÇİN YARATILMIŞ ÇOCUK"

  Türkan Başaran ise oğlunun piyano ile tanışma sürecine ilişkin "Barkın, 4-5 yıldır sürekli klasik müzik dinliyordu. Aslında bize mesaj vermiş lakin biz fark etmemişiz. Koronavirüs zamanı tabletine indirdiği piyano programı ile bizim hayat döngümüz başladı. Daha sonra ücretsiz bir şekilde YouTube'dan sürekli ders aldı. Birçok hoca Barkın'ın yaşıtlarına göre çok üst düzey çaldığını söyledi. Okulundaki öğretmenleri inanılmaz destekliyor, o konuda çok şanslı. Geri dönüşler inanılmaz güzel. Okula gitmeden bir saat önce piyano çalıyor. Okuldan gelince de yemek yemeden piyanonun başına geçiyor. Piyano için yaratılmış bir çocuk, gurur duyuyorum onunla" dedi. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow