İşte kamyon tiyatro projesinin detayları

Video: İşte kamyon tiyatro projesinin detayları

Her yıl izleyicisi daha da artan Devlet Tiyatroları'nda yeni bir proje hayata geçirilecek. Bir kamyon, tiyatro sahnesine dönüştürülecek ve yaşadığı yerde tiyatro olmayan izleyicilerle buluşturulacak. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, kamyon tiyatro projesinden nöbetçi tiyatroya kadar pek çok yeni uygulamayı CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz Bayram'a anlattı.

Kamyon tiyatro sahnesine dönüşecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tiyatroyu Anadolu'nun en ücra köşesine kadar taşımaya hazırlanıyor. Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Ankara Küçük Sahne'de ağırladı CNN TÜRK'ü ve kamyon tiyatro projesini anlattı. "Kamyon tiyatrosu şu anda çok geniş on metreye on metre gibi açıldığında sahne olabilen bir kamyon hazırlanıyor. Bu sezona ekimde yetişecek. Kamyon içinde son sistem her türlü şey hazır olacak. O kamyon sahneye dönüşecek" dedi.

"Doğu illerinde izleyici ile buluşacak"

Ve o sahne hiç tiyatroya gidememiş ya da gitmek istese de yaşadığı yerde tiyatro bulunmayan izleyicilerle buluşturulacak. Bakan Yardımcısı Yavuz, “Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerimizde tiyatro ile ulaşamadığımız, sahne imkanları olmayan beldelerde bu kamyonumuz dolaşmaya devam edecek. Her gittiği yerde bir sahnemiz hazır olacak. 50 ayrı noktada, meydanda insanlara açık havada oturma imkanları yaratılacak ve tiyatro izliyor olacaklar” şeklinde konuştu.

"Ankara Mamak'ta yeni sahne açılacak"

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Devlet Tiyatroları'na ilginin yoğun olduğunu söyledi, "1 milyon 700 bin seyirciye ulaştık" dedi. Adana'da, İzmir'de açılan yeni sahnelere Ankara Mamak da eklenecek.

Yavuz, 30 Haziran'a kadar devam edecek olan nöbetçi tiyatro uygulamasına da dikkat çekti. Şu anda sadece Ankara'da ama diğer illere de yaygınlaştırılacağını söyledi.

"Müzede tiyatro gösterisi izlenebilecek"

Bir diğer ilgi çeken proje ise "Müzede Hayat Var" projesi. Yavuz, "İnsanlar müzeyi ziyaret ederken, hiç beklemedikleri bir anda salona girdiklerinde bir mini tiyatro gösterisi veya bir mini konserle karşılaşıyorlar. Müze gezmeyi daha keyifli hala getirmek ve yine müze gezmeyi günlük yaşamımız içerisinde daha istenilen, aranılan bir deneyi haline getirmek için yaptığımız yeni projelerimizden bir tanesi. Bu sene 5 müzede vardı. Onu da önümüzdeki yıl artıracağız" ifadelerini kullandı.

Yeni sezona hazırlık

Bu yıl yeni sezonda 150 tiyatro oyunu, Devlet Tiyatroları sahnesinde sanatseverlerle buluşacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS