hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Altın Aslan’ı "joker" kazandı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Venedik Film Festivali'nde Batman’ın önemli karakteri "Joker'i" anlatan film büyük ödülü kazandı. Festivalin son gününe çevrecilerin gösterisi damga vurdu.

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu yıl 76'ncısı düzenlenen Venedik Film Festivali’nde "Altın aslan" ödülü, Amerikalı yönetmen Todd Phillips'in çektiği "joker" filmine verildi. Başrolünde Joaquin Phoenix'in oynadığı, psikolojik gerilim türündeki "joker" eleştirmenlerden büyük övgü almıştı.

  Batman'ın baş düşmanı Joker'i anlatan film Venedik’te elde ettiği başarının ardından oscarların da en büyük favorileri arasında gösteriliyor. Zira son iki yılda oscar kazanan "suyun sesi" ve "roma" filmleri de Venedik’te altın aslan ödülünü almıştı.

  Hakkında bir çocuğa yönelik cinsel istismar suçlaması ve mahkumiyet kararı olması sebebiyle festivale katılımı tartışma konusu olan polonyalı yönetmen roman Polanski'nin "j'accuse" isimli filmi ise Jüri Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Tepkiler nedeniyle Venedik’e gitmeyen Polanski'nin ödülünü eşi Emmanuelle Seigner aldı.

  Festivalin son gününe aslında çevreciler damga vurdu. Kırmızı halı geçişinin yapıldığı nokta, bir grup aktivist tarafından bir süreliğine işgal edildi. Yaklaşık 400 çevreci, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan kentten geçen Cruise tipi büyük yolcu gemilerini protesto etti. "Venedik’te büyük gemilere hayır" pankartlarıyla kırmızı halıda eylem yaptı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow