hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  UNESCO listelerine iki yeni aday

  Türkiye'den UNESCO listelerine iki yeni aday var. Kültür ve Turizm Bakanlığı, geleneksel yöntemlerle tulum yapımı ve Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali'ni UNESCO listelerine aday gösterdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karadeniz müziğinin vazgeçilmezlerinden tulum yapımı ve çok sayıda el sanatını bünyesinde barındıran Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali UNESCO listelerine aday gösterildi.

  Açıklamayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptı. Tulumun geleneksel yollar yapımı, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne aday olurken, Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali ise Ulusal Dosya Olarak İyi Koruma Uygulamaları Listesi’ne aday oldu.

  Değerlendirmeler 2024 yılında yapılacak. Türkiye, geçen yıl 5 yeni kültürel değeri bu yıl içinde değerlendirilmesi için UNESCO’ya sunmuştu.

  UNESCO listelerine iki yeni aday

  Türkiye, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydettirdiği 25 kültürel değeri ile dünyada 3’üncü sırada yer alıyor.

  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, UNESCO’nun amacı, “eğitim”, “bilim”, “kültür”, “iletişim ve enformasyon” yoluyla, küresel barışın tesisine, fakirliğin ortadan kaldırılmasına, sürdürülebilir kalkınmaya ve paylaşılan ortak değerlere dayalı toplumlararası diyaloğa katkıda bulunmak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow