hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Guatemala gezi rehberi | Mutlaka görülmesi gereken yerler

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Tüm duyuları cezbeden küçük bir Orta-Amerika ülkesi olan Guatemala yükselen volkanların oluşturduğu çarpıcı manzaralardan Maya harikalarıyla gizlenmiş yemyeşil bir ormana sahip.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Guatemala eski dünya cazibesinin çağdaş şehir hayatıyla çarpıştığı bir yer. Burada her şey renkleniyor: Duvarlar, yemek, tarih ve insanlar. Hepsi Guatemala’da keşfedilmeyi bekliyor. Arnavut kaldırımlı sokakları ve renkli binalarıyla tanınan Antigua'da yukarıdan bakıldığında şehir, Latin Amerika'daki en eski kentsel planlama örneklerinden biri olan ızgara benzeri bir tarzda ortaya çıkıyor.

  La Compania de Jesus ören alanı bu tarihi kompleksin önemi, Cizvit tarikatının sahip olduğu ekonomik ve sosyal güce dayanmaktadır. Bu yapı, tüm şehirde duvar resimleri olan tek bina.

  Emekli şehir küratörü Jose Maria Magna, bu UNESCO Dünya Mirası alanının derin dini köklere sahip olduğunu söylüyor. Örneğin doğa olaylarının zarar vermediği cephelerde renklerin zenginliğini görebiliyoruz. Rengarenk cübbelerle karşımıza çıkan azizlerin kalıntılarını görebiliyoruz.

  Antigua aslen Guatemala'nın başkentiydi, ancak 1700'lerdeki bir dizi depremden sonra başkent Guatemala City’e taşındı. 1773 yılında şehrin yıkılmasından sonra bina yıkılmış ve terk edilmişti. Ancak 19. yüzyılda kahvenin ihracat için bir monokültür olarak tanıtılmasıyla şehir yeniden hayat kazandı. Bir kilise ve bir manastırdan oluşan bu bina bloğu, pazar yeri olarak kullanıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA