2. el satışlar sıfır araçları solladı

2. el satışlar sıfır araçları solladı

Otomobil sektöründe ikinci el araç satışları, sıfır araçları solladı. TÜİK verilerine göre 2. eldeki satışlar sıfır araçların 11 katı oldu. Uzmanlar bu durumu sıfır araçta yaşanan tedarik sorununa bağlıyor. Detayları, CNN TÜRK muhabiri Emrah Çakmak ve kameraman Ümit Sertabipoğlu'nun haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İnsanlar vatandaşlar seneyi bitirmeden araç almak istiyorlar ikinci el yöneldiler. Normalin üzerinde bir hareketlilik var. Hal böyle olunca ikinci el satışları sıfır araç satışlarını katladı. Kasımda, 580 bin 271 2. el araç satılırken 59 bin bin 222 sıfır otomobil satıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre son 11 ayda 500.000 sıfır, 5.6 milyon 2.el otomobil satıldı. Şu anda ikinci el piyasası hareketli satışların olduğu yerlerde ise hareketlilik devam ediyor.

Sektör Temsilcisi Okan Erdem, “Sıfır araç daha az geliyor. Bu sebeplerden kaynaklı ikinci el piyasasında insanlar mümkün olduğu kadar doğru düzgün aracı bulup bir şekilde değiştirmek ya da tekrardan bu araçlarına mevcut araçların üzerine işlemek istiyorlar. Bu sebepten çok hareketli bir pazar yaşıyoruz. 200 binle 700.000’de anında orta segment araçlar daha çok satış görüyor. “Sektör temsilcileri sıfır araçların tedarik artar ise kredi vadelerininde artırılması ile hem ikinci el hem sıfır araçların satışlarının artacağı beklentisinde olduklarını dile getiriyor. Kredilerde musluklar biraz açılırsa insanlar elindeki aracın üzerine bir şey ekleyerek da halihazırda cebindeki paraya biraz daha para ekleyerek kesinlikle araca ulaşmakta daha da kolaylık sağlarlar.” ifadelerini kullandı.

İstanbul'da metro depo sahası açıldı

İstanbul'da metro depo sahası açıldı